YUSUF ZENGİN

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Esenboğa Havalimanı’na yapılacak metronun açılışı ile tarih veremeyeceğini söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, CNN Türk’te katıldığı programda Ankara ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Havalimanı metrosuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın Ankara’ya sözü olduğunu belirten Tuna, şunları söyledi:

“Çalışmalar yürütülüyor. Benim bu konuyla ilgili sayın başbakanımız ve bakanımızla ilgili görüşmede, güzergahında bir tadilat talebim oldu. Uygun gördüler ve onun üzerinde çalışılmasını söylediler. Güzergah tadil edildiği zaman daha yoğun bir nüfusa yönelik havaalanı metrosu olacak. Mevcut bir güzergah var ama tadilat talebim oldu. Onlar da uygun gördüler. Benim talebim şu oldu. Siteler, Altındağ bölgesinden dolaşarak havaalanına gitmesini talep ettik. Bu hat 36 km idi, bizim talebimiz bir 10-12 kilometrelik bir ilave. Daha başka noktalarda da taleplerimiz oldu.”

NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

Başkan Mustafa Tuna, metronun ne zaman açılacağı ile ilgili soruya bir tarih vermekten kaçındı. “Onu söylemem yanlış olur.” Diyen Tuna şöyle konuştu:

“Ben alacakla borç ödemem. Başkasının yapacağı iş ile ben taahhüde girip mahcup olamam. Ankara’mızın Başkent Ray projesi vardı. İhaleye çıkıldı, devlet demiryolları verdi. Ardından itirazlar oldu. İki sene, üç sene davalar sürdü. En sonunda nihai kararda, devlet demir yollarının ihale ettiği firmaya verilmesi kararı çıktı. 3 sene gitti. Kim verecek bunun hesabını? Yani o yüzden şu tarihte bitecek nasıl derim ben? Allah iyi insanlarla karşılaştırsın ne iş yaparsan yap. Dolayısıyla ben bir tarih vererek ben mahcup olamam. Şahsıma ait kendi yapabileceğim iş ile ilgili söz verebilirim.”.