Anlaşma doğrultusunda sermaye girişi sağlayacak olan İtalyan bayrak taşıyıcı; Roma ve Milano’dan uçulacak yeni uzun mesafeli rotaları, marka revizyonunu ve İtalya’nın turizm ve ticaretinin tanıtımına daha fazla odaklanmayı da içeren kapsamlı bir stratejik iş planı için yatırım yapabilecek.
Etihad Havayolları’nın yapacağı yatırımın 560 milyon Euro’luk kısmı, Alitalia’nın bilançosunun yeniden yapılandırılmasına yönelik öz sermaye girişi, aktif varlık alımı ve diğer finansman araçları ve fonlama düzenlemeleriyle sağlanacak. Bu yatırıma, Alitalia’nın mevcut hissedarlarının (Intesa San Paolo, Poste Italiane, UniCredit, Atlantia, IMMSI, Pirelli, Gavio vs) yapacağı 300 milyon Euro’luk öz sermaye yatırımı da eklenecek.


Öte yandan, finans kuruluşları ve Alitalia hissedarı bankalar tarafından şirkete orta ve uzun vadeli borçların yeniden yapılandırılması için 598 milyon Euro’ya kadar kaynak sağlanacak ve İtalyan finans kuruluşları ek 300 milyon Euro’luk kredi tahsisi yapacak.
Etihad Havayolları 387,5 milyon Euro’luk yatırımı karşılığında Alitalia’nın yüzde 49 hissesine sahip olacak. Şirketin toplam yatırımı, Alitalia’nın yolcu sadakat programı MilleMiglia’yı yürüten Alitalia Loyalty Spa’nın yüzde 75 hissesi için ödeyeceği 112,5 milyon Euro’yu ve Londra’daki Heathrow Havalimanı’nda satın alınan beş çift slot için ödenen 60 milyon Euro’yu da kapsıyor.
Yatırım işleminin kapanışının 31 Aralık 2014 tarihi itibarıyla tamamlanması planlanıyor.