Birleşik Krallık merkezli savunma şirketi BAE Systems, Almanya, İngiltere, İspanya ve İtalya tarafından ortaklaşa geliştirilen Eurofighter Typhoon savaş uçağının GPS teknolojisini geliştirmek üzere seçildi. Bu önemli adımın bir parçası olarak, savaş uçağına yeni bir sistem entegre edilecek: DIGAR (Digital GPS Anti-Jam Receiver).

Ayrıca, BAE Systems'in yeni GEMVII-6 dijital GPS alıcısı da Typhoon savaş uçağına takılacak. Bu alıcı, DIGAR anten elektroniği ünitesiyle birleştirildiğinde, platformun yüksek kapasiteli anti-jamming yeteneklerini artıracak. BAE Systems Navigasyon ve Sensör Sistemleri Direktörü Luke Bishop, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Modern savaş uçakları, GPS mücadele ortamlarında görev başarısı için hassas konumlandırma ve navigasyon verilerine ihtiyaç duyar" dedi ve ekledi: "DIGAR anten elektroniği ve GEM VII GPS alıcıları, bu önemli platformları GPS zorlu ortamlarında korumak için güvenilir olarak kabul ediliyor ve görev başarısını desteklemek için kullanılıyor."

Birleşik Krallık ve müttefiklerinin envanterinde bulunan RAF Tornado GR4 savaş uçakları, Mart 2019'da tedavülden kaldırıldıktan sonra, Birleşik Krallık, Tornado'nun yerini alacak hassas vuruş kabiliyetine sahip bir uçak arayışına girdi. Bu arayış sonucunda Typhoon savaş uçağı seçildi ve 2014 yılında 425 milyon euro değerindeki Project Centurion geliştirme programı başlatıldı.

Project Centurion kapsamında gerçekleştirilen aşamalardan biri de P4EA (Phase 4 Enhancements) olarak adlandırıldı. Bu aşama, Eurofighter Typhoon savaş uçağına entegre edilecek DIGAR sistemi ile ilgili. DIGAR, GPS karıştırıcıları, yanıltıcıları ve radyo frekansı (RF) girişimine karşı uçağın korumasını artırarak, RF karıştırıcı sistemlerinin bulunduğu ortamlarda güvenli bir şekilde görev yapabilme yeteneği sağlayacak.

DIGAR, BAE Systems tarafından geliştirilen bir Gelişmiş GPS Anti-jam sistemidir. Havada bulunan platformlara yönelik olarak tasarlanan bu sistem, zorlu ortamlarda üstün karıştırma bağışıklığı sağlamak üzere 16'ya kadar eş zamanlı yönlendirilmiş ışını destekler. Ayrıca, eş zamanlı L1/L2 bant koruması ve Y Kodu ile M Kodu karıştırma önlemesi sağlar.