Fatih Altaylı’nın Akıncı İHA yorumuna istinaden!

Türkiye havacılıkta altın çağını yaşıyor. Bunu görmezden gelmek eleştirmek Türklüğe ihanet olur. Dün Türk Hava Yolları’nın 91. Yıl dönümüydü. 5 uçak 24 çalışanla başladığı sürecin bugün nerelere geldiğini belgeli kanıtlı görmek mümkün. Keza Pegasus Hava Yolları, katettiği yol gelişimi kitaplarda okutulabilir. Atatürk Havalimanı’nda büyümüş biri olarak duygusal bağım çok derin, oranın başarıları dillere destandı. Bugüne baktığımızda İstanbul Havalimanı, her gün ödüller alıyor, her gün yeni başarıları tescilleniyor. Daha nice başarılı kurum sayabilirim.

Gelelim dünyaya…
Jeopolitik konular almış başını gidiyor. Rusya – Ukrayna, İsrail – Filistin son olarak İran ve İsrail arasında gerginlikler sürüyor. Yarın Türkiye’ye sekme olasılığını göze almak gerek. Milli Savunma Bakanlığımız başta olmak üzere Baykar ve daha pek çok şirket ülke savunmasını geliştirmek adına tarihi işler yapıyor.

Geçtiğimiz günlerde İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopterinin düşmesi sonucu arama kurtarma çalışmalarında Türkiye’den gece görüşlü helikopter desteği istendi. Zorlu hava ve doğa şartlarında Akıncı İHA 7,5 saatlik çalışmanın sonucunda düşen helikopterin yerini tespit etti.

İran’da düşen helikopterin arama kurtarma çalışmalarında Akıncı İHA ile neler yapıldı?

Gelin adım adım bakalım;

📌 Milli Savunma Bakanlığı tarafından saat 22.20’de yurt dışında İHA kullanılması için Cumhurbaşkanlığından onay alındı.

📌 Silahsız Akıncı İHA, saat 23.30’da Batman’dan havalanarak saat 00.45’te kaza bölgesine ulaştı ve çalışmalara başladı.

📌 Kaza kırım bölgesinde yapılan keşif gözetleme esnasında elde edilen bilgiler, İran makamlarıyla anlık paylaşıldı.

📌 Saat 02.36’da kaza kırıma uğrayan helikopterle görsel temas sağlanarak enkazın koordinatları İran makamlarına ulaştırıldı.

📌 Başarıyla görevini tamamlayan Akıncı İHA ise saat 06.45’te Türkiye hava sahasına döndü.

Kısa sürede arama kurtarma süreci tamamlandı mı? Evet…

Bu tarz bir durum bizim başımıza gelseydi, biz başka ülkelerden yardım talep etmek zorunda kalacak mıydık? Evet…

Peki, şimdi noldu? Biz yardım talep edilen olduk ve olası bir durumda başka ülkelere el açmak zorunda değiliz.

Bunları niye yazıyorum diye düşünebilirsiniz.

Meslektaşım Fatih Altaylı, Akıncı İHA’nın arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili “Herkes yapabilirdi, biz yakındık, bu kadar kasmaya gerek yok” demiş. Yazımın en alt kısmında görüntüsünü de paylaşacağım.

Sevgili Altaylı, kasmaya gerek var. Bu kurumlarda günlerce kafa yoran Türkiye’nin geleceğini garanti altına almak için çalışan binlerce insanın emeği var. O insanların emeklerini siz siyasi olarak farklı görüştesiniz diye hiçe saymak olmaz.

Size Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere şu hitabıyla cevap vermek en doğrusudur.

Dikkatle okuyun lütfen!

Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin!.. Bu belli. Fakat zekanı unut!.. Daima çalışkan ol!”