Fedex, Türkiye'nin stratejik konumuyla dikkat çeken İGA İstanbul Havalimanı'nda yeni bir küresel hava transit tesisi inşa etmeye hazırlanıyor. Dünyanın en büyük ekspres taşımacılık şirketi olan FedEx Express Avrupa, Kasım 2024'e kadar bu büyük projeyi tamamlamayı hedefliyor.

Yapılan açıklamaya göre, FedEx Express Avrupa, İGA İstanbul Havalimanı'nda (IST) yeni bir tesisi inşa etmek için anlaşma imzaladı. Yeni tesis, mevcut operasyonun iki katı büyüklüğünde, 25.300 metrekareden fazla bir alanda yer alacak ve FedEx'in kendi öz kaynaklarıyla daha güvenilir operasyonlar gerçekleştirmesine olanak tanıyacak.

FedEx'in İstanbul Havalimanı'ndaki varlığını güçlendirecek olan bu yeni tesis, altı kıtayı birbirine bağlayan stratejik bir kargo merkezi olarak önemli bir rol üstleniyor. İGA İstanbul Havalimanı, dünya havacılığının yükselen yıldızı olarak kabul ediliyor ve uluslararası yolcu sayısı açısından dünyanın ikinci en yoğun havalimanı olmanın yanı sıra Avrupa'nın ilk beş kargo havalimanı arasında yer alıyor.

Yeni tesis, gelişmiş teknolojiyle donatılmış olacak ve FedEx uçakları için üç park alanı, 32 kamyonet için yer ve yedi araç için giriş kapısı içerecek. Ayrıca, saatte 3 bin parça işleme kapasitesine sahip son model ayrıştırma teknolojisi kullanacak. Tesisi özel kılan bir diğer özellik ise koli ve kargo gönderilerini tek bir ağda birleştirerek işletmelere benzersiz bir değer teklifi sunması olacak.

FedEx Güneydoğu Avrupa, İsrail ve Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Eser Sezek, bu genişleme hakkında şunları söyledi: "Bu stratejik konumda daha da güçlü bir dayanak sağlayan ve kıtalararası ticaret yapan müşteriler için büyüme fırsatlarının önünü açan İstanbul Havalimanı'ndaki genişlememizden heyecan duyuyoruz. Bu aynı zamanda, Türkiye'deki işimize ve müşterilerimize olan güçlü ve daimi bağlılığımızı da gösteriyor."

İGA Istanbul Havalimanı CEO'su Kadri Samsunlu ise FedEx ile yapılan iş birliğinin İGA İstanbul Havalimanı'nı kargo ve lojistik sektörü için stratejik bir merkez haline getireceğini belirtti ve "Bu yeni tesisin, İGA İstanbul Havalimanı'nın vizyonunu, misyonunu ve küresel bir merkez ve dünyaya açılan kapı olma kararlılığını daha da güçlendireceğine inanıyoruz." dedi.

Yeni tesisiyle FedEx, Türkiye'deki büyüme potansiyelini artırmayı ve küresel taşımacılıkta daha etkin bir rol oynamayı hedefliyor.