Fransa’daki havalimanları için kara gün geliyor!

fransadaki-havalimanlari-icin-kara-gun-geliyor

Fransa’daki hava trafik kontrolörleri 25 Nisan Perşembe günü grev yapmayı planlıyor. İşçiler hizmetlerinin yeniden yapılandırılmasını protesto edecek.

Personelin greve katılıp katılmayacağını Salı gününe kadar duyurması gerekiyor. Grevin büyük havalimanlarındaki uçuşların yüzde 70’ini etkileyebileceği düşünülüyor.

Fransa’daki havalimanları için ‘kara gün’
Fransa’nın en büyük hava trafik kontrolörleri sendikası bu perşembe günü grev bildiriminde bulundu.

Fransa’nın hava trafik kontrolörlerinin yüzde 60’ından fazlasını temsil eden SNCTA, bu hafta başında Fransız basınına yaptığı açıklamada, “rekor bir katılım” beklediklerini söyledi.

Ulusal basın 25’ini Fransız havalimanları için “journée noir” (kara gün) olarak adlandırdı. SNCTA sendikasının bir sözcüsü AFP’ye verdiği demeçte, “İnsanlar büyük aksamalar ve uzun gecikmeler beklemelidir.”

Fransız hava trafik kontrolörleri neden grev yapıyor?

Sendikalar, hava seyrüsefer hizmetlerinin yeniden yapılandırılmasına karşı çıkıyor ve bu tartışma son 15 aydır sürüyor.

Hava trafik yetkilileri, uçuş trafiğinde öngörülen artışlarla daha iyi başa çıkabilmek için çalışma programlarını elden geçiriyor. Sendikalar maaşlarda ve çalışan sayılarında da artış talep ediyor.
SNTCA, 2025, 2026 ve 2027’de yıllık yüzde 5,04 oranında ücret artışının yanı sıra “özel yeterlilik ödeneğinin” iki katına çıkarılmasını istiyor. Grevler, endüstriyel eylemlerin oyunların sonuna kadar askıya alınmasına ilişkin ‘Olimpiyat ateşkesi’ üzerinde anlaşmaya varılmasına rağmen gerçekleşti.