İstanbul’da bu sabah sellere ve baskınlara neden olan olumsuz hava şartlarının etkili olduğu saatlerde Doğan TV Ankara Temsilcisi Hakan Çelik İstanbul’dan Ankara’ya gitmek üzere uçaktaydı. Çelik, havada içinde bulundukları uçağa yıldırım isabet ettiğini söyledi, o dakikalarda havada yaşananları şöyle aktardı:
“İstanbul Ankara seferini yapmak üzere bekleyen TK 2108 sefer sayılı JJS kuyruk kodlu Zigana isimli Boeing 777- 300ER tipindeki uçakta yerimizi aldıktan sonra park pozisyonunda beklemeye başladık. Kaptan pilotumuz İstanbul üzerinde hava şartlarının çok olumsuz olduğunu bir süre uygun bir pozisyonda kalkış için bekleyeceğimizi söyledi. Tarife kalkışı saat 08.00 olan uçağımızla yaklaşık 1 saatlik beklemenin ardından 35 L pistine yöneldik. Bu arada İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki iniş ve kalkış trafiği oldukça yavaşlamış durumdaydı. Oraj oluşturan elektrik yüklü bulutlar havalimanının tam üzerini kapladığı için üst üste yıldırım çaktığını gördük.
Bulutların dağılmasını bekleyen uçağımız daha sonra kuleden izin aldıktan sonra kalkış için hızlanmaya başladı. Belli bir irtifaya yükseldikten sonra ciddi şekilde sallanmaya başladık. Yoğun hava trafiği ve elektrik yüklü bulutlar nedeniyle uçağımız İstanbul’un kuzey batısında Bulgaristan yönünde hızla yükselmeye çalıştı. Bulut yoğunluğunun çok yüksek irtifada etkili olması nedeniyle kaptanlarımız kaçınma yaparak aynı yönde dakikalarca yükseldi. Ardından Karadeniz üzerinde doğu istikametine yöneldiğimiz sırada uçağımızın sağında bir yere yıldırım isabet etti. Olumsuz hava şartları uçağımız Adapazarı- Bolu istikametinde ilerlerken etkisini kaybetmeye başladı.  Neredeyse 30 yıldır sürekli uçuyorum, gördüğüm en ekstrem hava şartlarından biriydi.
Kalkış öncesinde ve havada olduğumuz süreçte THY uçağının pilotları güvenlik kurallarını harfiyen yerine getirip çok başarılı bir uçuş gerçekleştirdi, ayrıca yaptıkları anonslarla yolcuları bilgilendirip endişe yaşamamalarını istediler.
Uçağımız yaklaşık 1 saatlik uçuşun ardından sorunsuz şekilde Ankara Esenboğa Havalimanı’na iniş yaptı. Pilotlar uçakla ilgili gerekli kontrollerin yapılması için THY Teknik personelini park pozisyonuna davet etti. “
Uçaklar havada yıldırım çarpmalarının etkisini minimize edecek şekilde tasarlanmıştır. Yıldırım, uçağın gövdesine isabet etse bile bir tür paratoner işlevi gören sistemler sayesinde tehlikesiz hale getirilir. Gövdesine yıldırım isabet eden uçaklarda nadiren geçici elektrik sorunları veya bilgisayar sistemlerinde arızalar meydana gelebilir ancak bunlar genellikle uçuş güvenliği açısından çok büyük risk oluşturmayacak niteliktedir.