Airbus'ın bir yan kuruluşu olan GFD GmbH'nin Rendsburg yakınlarındaki Hohn Havalimanı'ndaki bir cenaze töreninde bir kazada hayatını kaybeden iki pilotunu akrabaları, arkadaşları ve iş arkadaşlarıyla birlikte andık.

15 Mayıs tarihinde, Airbus'ın yan kuruluşu olan GFD'ye ait tescilli Learjet 35A (D-CGFQ), Almanya'nın kuzeyinde yer alan Hohn Hava Üssü'nde kalkış sırasında düştü. Kazada uçaktaki her iki pilot da hayatını kaybetti.

Airbus, trajik kaza ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları belirtti: "GFD, kazanın temel nedenlerini belirlemek üzere yetkililerle tam bir işbirliği içinde bulunmaktadır. Soruşturma, Almanya'nın Braunschweig şehrindeki Bundesstelle für Flugunfalluntersuchungen (Alman Federal Uçak Kazaları Soruşturma Bürosu) tarafından yürütülmektedir. Uçak, Alman Hava Kuvvetleri Hava Trafik Kontrolörleri ile bir eğitim görevi için Hohn'dan ayrılıyordu. Kazada hayatını kaybeden pilotların ailelerine başsağlığı diliyoruz. GFD ve Airbus, konuyla ilgili gelişmeler olduğunda bilgi sağlayacaktır."

Bu bilgilere dayanarak, 15 Mayıs'ta GFD'ye ait bir Learjet 35A'nın Hohn Hava Üssü'nde kalkış sırasında düşerek her iki pilotun da hayatını kaybettiği anlaşılıyor. Olayla ilgili soruşturma devam etmekte ve Airbus, GFD ve yetkililer, ilerleyen süreçte daha fazla bilgi paylaşmayı taahhüt etmektedir.