Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) FLY Service'in sahip olduğu uçuş operasyon hizmeti ruhsatını iptal etmişti. Yaşanan gelişmeler ve ortaya atılan iddialar sonrasında FLY Service'in sahibi Gökhan Sarıgöl açıklama yaptı.

Jordan Aviation'a ait B737-300 tipi uçağın İran'a kaçırıldığı iddiaları üzerine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) talebi üzerine Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) FLY Service'in sahip olduğu uçuş operasyon hizmeti ruhsatını iptal etmişti. Yaşanan gelişmeler ve ortaya atılan iddialar sonrasında FLY Service'in sahibi Gökhan Sarıgöl açıklama yaptı.

Hem FLY Service hem de şahsi olarak uçağın satışıyla alakalı hiçbir ilişkisinin olmadığını ifade eden Gökhan Sarıgöl, gözetim ve yönetim hizmetlerinin devam ettiğini belirtti. Şirket avukatları tarafından gerekli hukuki girişimlerin başlatıldığını söyleyen Sarıgöl, verilen hizmetlerin faturalarının kesildiğini açıkladı.

İşte Gökhan Sarıgöl tarafından yapılan o açıklama:

"Türkiye’de 15 yıldır temsilciliğini yaptığımız Jordan Aviation'a ait B737-300 tipi uçak şubat ayında Gürcistanlı Fly Wings şirketine satılmıştır. Uçak satış evrakları uçağı alan Fly Wings şirketi tarafından tarafıma ibraz edilip uçağın kalkışı ile alakalı yakıt ve handling hizmetleri tarafımızdan talep edilmiş ve bu hizmetler için havayoluna hizmet faturası resmi olarak kesilip tahsil edilmiştir.

Kalkış öncesi tarafımıza uçağı alan Fly Wings şirketi tarafından uçağın tüm evrakları verilmiştir. 23 Temmuz 2021 günü uçak kalkış öncesi motor arızası yapıp pistten geri dönmüş, uçağı boş olarak Dubai'ye götürmesi için kiralanan pilotlar uçak arızasını Ürdün Hava Yolları'nın kendi teknisyenlerine bildirmiştir. Teknisyenler uçağı tamir edip CRS dediğimiz uçağın tekrar servise girmesi için yazıyı imzalayıp uçağın kalkış için hazır olduğunu teyit etmişlerdir. Bu bilgiye istinaden Türk Sivil Havacılığı, uçağın boş kalkması için bir sıkıntı olmadığını belirtmiş uçak boş olarak Dubai için kalkmıstır. Ancak uçağın Çorlu'da yaşadığı teknik problem tekrar ortaya çıkmış ve uçak uçuş rotası üzerinde bulunan İran'a ait Ahwaz Havalimanı'na teknik iniş yapmak zorunda kalmıştır. Uçak inişten önce emergency (acil iniş) kodu olan 7700 ile inmiştir.

Bu konuda Fly Service veya şahsımın bu uçağın satılması ile alakalı hiçbir ilişkisi olmamıştır. Dolayısıyla tarafıma atıf yapılan tüm haberler asparagas ve yalandır. Bu uçağın İran'a inmesi nedeniyle çıkan kriz sonucu şirketimin temsil ve uçuş operasyon ruhsatları askıya alınmıştır. Bu konuda şirketimizin avukatları gerekli hukuki girişimleri başlatmıştır. Şirketimizin gözetim ve yönetim hizmetleri devam etmektedir.

26 yıllık geçmişe sahip toplam 110 kişinin çalıştığı, 65 havayoluna hizmet veren yılların firmasının yaşadığı son gelişmeler dolayısıyla temsil ettiğimiz firmaların uçuş operasyonlarında büyük sıkıntılar yaşanmaktadır.

ŞİRKETİMİZİN HİÇBİR ALAKASI OLMAYAN BİR UÇAK SATIŞI SONRASI ORTAYA ATILAN TÜM İDDİALARLA İLGİLİ HER TÜRLÜ HUKUKİ İŞLEMLER YAPILACAKTIR .

KONUYU SAYGILARIMLA HAVACILIK CAMİASINA SUNARIM

GÖKHAN SARIGÖL"