Low cost hava yolu, gider kalemlerini en düşük seviyeye çekerek ucuz uçak biletini mümkün kılan düşük maliyetli hava yolu firmaları için kullanılan bir tabirdir. Örneğin Pegasus, bir low cost hava yolu firmasıdır. Pegasus aynı zamanda Türkiye'nin en popüler "low cost carrier" (düşük maliyetli taşıyıcı) firmaları arasında yer almaktadır.

Düşük Maliyetli Hava Yolu Ne Demek?
Düşük maliyetli hava yolu, bilet fiyatının ucuz olması için çalışılan iş modeline verilen isimdir. Low cost hava yolu, ucuza bilet sağlamak için sektörde ücretsiz olarak kullanılabilen bazı hizmetleri (örneğin koltuk seçimi ve yemek ikramı gibi), opsiyonel olarak sunar. Böylece düşen maliyet, bilet fiyatlarına yansır ve hava yolu ile seyahat etmek isteyen kişiler ekonomik seyahatten faydalanır. Low cost hava yolu, bir gezgin için oldukça avantajlıdır. Çünkü bu sayede istediği her yere daha uygun fiyatlarla yolculuk yapabilir.

Low Cost Neden Daha Ucuzdur?
Low cost iş modeli mantığında, temel ihtiyaçlarınızdan feragat etmeniz beklenmez; talep ettiğiniz özel hizmetlerden ücret istenir. Tarihi çok eskiye dayanan bu iş modeli ile her yıl milyonlarca insan, çok ucuza uçak seyahati yaparak görmek istedikleri yerleri görebilir, gitmek istediği yere en hızlı şekilde varabilir.

Low cost, Avrupa ve ABD’de hava yollarının en çok tercih edilen yöntemlerinden biridir. Low cost iş modeli ile yolcu, ihtiyaç duymadığı hiçbir şeye para ödemez. El bagajı dışında kayıtlı bagajın ekstraya tabi olması, eski geleneklere göre düşünülünce negatif bir şey gibi görülebilir; ama mobil çağın portatif kaşifleri için böylesi çok daha ekonomiktir. Low cost; yolcuya ihtiyaç duymayacağı, istemeyeceği, kullanmayacağı hiçbir masrafı ödetmez. Bu açıdan çok daha adil ve ekonomiktir. Masraflarını düşürmek ve çok daha ekonomik bir şekilde seyahat etmek isteyen her gezgin, low cost hava yolu firmaları ile hayallerini gerçekleştirebilir.