Sergide, Türk Hava Kurumu'nun şu ana kadar hiçbir yerde sergilenmemiş özel fotoğraf koleksiyonu yer alıyor. Türk havacılığının ve havacılık sektörünün son yüzyılda hangi aşamalardan geçtiği birbirinden değerli 60 fotoğraf ile gözler önüne seriliyor.
Airport AVM'deki fotoğraf sergisi, THK Genel Başkanı E. Hv. Plt. Tümg. Yusuf GÜNGÖR, Merkez Yönetim Kurulu üyelerinden Sn. Türsen HEKİMCİ, Merkez Disiplin Kurulu üyesi Dilek YALAZ, İnsan Kaynakları Müdürü Salim KAYA, THK Bashavk Başkanı Arslan ÖZYÜREK ve Airport AVM yönetiminden Burçin BENDEGÜL, Kadir CEBECİ, Yasemin Gezeroğlu'nun katılımıyla saat 11:00 'de törenle açıldı.

THK Genel Başkanı E. Hv. Plt. Tümg. Yusuf GÜNGÖR, yaptığı konuşmada Türk Hava Kurumu'nun “Yangın Söndürme Uçağı Alım Kampanyası”na destek vermek adına çağrıda bulundu. Avea, Turkcell ve Vodafone GSM operatörlerinin faturalı hatlarından göndereceğiniz her 6 YTL'lik mesajın “SUSMASIN AĞAÇLAR, KARARMASIN GELECEK” sloganıyla yangın söndürme uçağı filosunun tamamlanmasına destek olacağını belirtti. Siz de THK'nun düzenlediği kampanyaya yangın yazıp 3919'a sms göndererek katılabilirsiniz.

Kurban derilerinin toplanmasıyla elde edilen gelirin sadece %40'lık kısmının THK'da kaldığını, %60'lık dilime ise devletin el koyduğunu belirten GÜNGÖR; “Bugüne kadar topladığımız miktarla yangın söndürme uçağının tekerleğini dahi alamayız. Deprem gibi çok hasarlı ve yolların kapandığı felaketlerde, yangınlarda havadan ulaşım daha rahat sağlanıyor. Filomuzu tamamlayarak diğer ülkelerin bize gösterdiği yardımı biz de onlara yapabiliriz.” Dedi.

Düzenlenen sergide geçmişten geleceğe havacılık fotoğraflarının yanında bugüne kadar hiçbir yerde yayınlanmamış Atatürk fotoğrafları da bulunuyor. 1925 yılında kurulan Türk Hava Kurumu'nun dünden bugüne gelişini anlatan fotoğraf sergisi 5 Eylül 2008 tarihine kadar Airport AVM'de sergi salonunda görülebilecek.

ALİŞİRİN GÜLTEKİN
PELİN ÇOBAN