YUSUF ZENGİN

Hava Sen Yönetimi, Türk Hava Yolları’ndan (THY) ‘yetkili sendikaya (Hava İş) üye olmadan dayanışma aidatı ödeyen uçuş ekiplerinin toplu iş sözleşmesinden faydalanamayacağı’ yönündeki açıklamasına tepki gösterdi. Sendika, ‘istifaya gerek yok’ dedi.

 THY Personel Başkanlığı tarafından dayanışma aidatı ile ilgili alınan karar sonrası Hava-Sen Sendikası yazılı bir açıklama yayınladı. Hava-Sen tarafından yapılan açıklamada, “Şu ana kadar HAVA SEN sendikamızı resmi olarak tanımayan THY yönetiminin yasal olarak bizleri ve üyelerimizi dikkate almak zorunda olduğunun da en açık göstergesidir” ifadeleri kullanıldı.

THY’den yapılan açıklamada, yetkili sendikaya üye olmadan dayanışma aidatı ödeyen pilotlar ve kabin ekiplerinin toplu iş sözleşmesinden faydalanamayacağı ilan edilmişti. Sendika, üyelerinin dayanışma aidatı ile ilgili dilekçelerini ay sonuna kadar acilen vermelerini istedi.

İşte Hava-Sen tarafından yapılan o açıklama:

"Değerli Üyelerimiz,

THY AO Personel Başkanlığınca yapılan yazılı açıklamada yeni dönemde dayanışma aidatı uygulaması ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır.

Bu açıklama şu ana kadar HAVA SEN sendikamızı resmi olarak tanımayan THY yönetiminin yasal olarak bizleri ve üyelerimizi dikkate almak zorunda olduğunun da en açık göstergesidir ve olumludur. Ancak yetkili sendika elemanları tarafından TİS den yararlanmak için Hava Sen den istifa edilmesi yönünde açıklama ve yönlendirmeler yapıldığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır.

Değerli arkadaşlar; şu anda HAVA SEN den istifa edilmesi durumunda karşı sendikaya üyeliğin gerçekleşmesi bir aylık zaman diliminden önce mümkün değildir. Bu durumda geçen süre de dikkate alındığında, TİS sürecindeki haklardan faydalanamama durumu sözkonusudur.

Durum açıktır. THY Personel Başkanlığının yaptığı açıklama doğrultusunda gerekli irtibatlar kurulmuş ve dayanışma aidatı dilekçelerinin Uçuş işletme Başkanlığı irtibat bürosu veya Gisad binasında personel başkanlığına verilmesi durumunda şu ana kadar ki uygulanan şekli ile TİS den yararlanma aynen devam edecektir. Üyelerimizin dayanışma aidatı ile ilgili dilekçelerini ay sonuna kadar acilen vermelerini önemle rica ediyoruz.

Saygılarımızla.

Not: Dayanışma aidatı dilekçeleri TAV ofisimizde hazırdır. Aşağıdaki şekliyle yazılması yeterli olacaktır.

‘26 ncı Dönem TİS hükümlerinden 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yararlanmak istiyorum. Bu nedenle Dayanışma aidatı kesintisinin devamını arz ederim.’"