Havalimanı teknolojilerinin perde arkası!

havalimani-teknolojilerinin-perde-arkasi-munir-cal

Uzmanına sorduk! Havalimanlarındaki teknoloji çözümleri nelerdir?

Teknolojinin gelişmesiyle havalimanlarında kullanılan sistemler online yönetilmeye başlandı. Uzun yıllar önce manuel yapılan işlemler hem zaman kaybına hem maliyete hem de doğaya zarara sebep oluyordu. Uçuşa gittiğinizde tek odaklandığınız bir an evvel güvenlikten geçip, check in yapıp, uçağa binmek mi oluyor? Gökyüzü Haberci olarak havalimanlarındaki kolaylaşan işlemlerin perde arkasını merak ettik ve sizler için uzmanına sorduk!

Sistem ve Operasyon Müdürü Münir Çal, havalimanlarındaki BT sistemlerinin ve maliyetli altyapı kısıtlamalarının bulut çözümleriyle gelişimini anlattı:

“Bilmeyenler için karmaşık gibi gözüken bu konuyu sadeleştirerek özetlemek gerekirse, bulut tabanlı uygulama, verileri yerel sunucular yerine internet üzerinden depolamanın ve yönetmenin bir yoludur.

Esneklik ve yeniliğe erişim sağlayan dinamik ekosistemlerde gezinmek için yeni iş modellerinin uygulanmasına yönelik bir çözüm olarak görülüyor. Bulut tabanlı uygulamalar sadece havacılık sektöründe değil, günümüzde hemen her sektörde kullanılıyor.

“Bulut teknolojisi havalimanları için lüks değil, zorunluluk oldu”

Bulut teknolojisini ve yeniliği benimsemek artık havalimanları için bir lüks değil. Akıllı yolcu yolculuğu deneyiminde küresel ölçekte hızla gelişen trendlere ayak uydurmak bir zorunluluk haline geldi. Bu uygulama sayesinde yolcu hizmetleri ve havalimanı operasyonlarında birçok işlem uzaktan yönetilebiliyor. Çalışan verimliliğini artıran uygulama aynı zamanda yolcu memnuniyetini de beraberinde getiriyor.

“Özelleştirilmiş yolcu deneyimi sunuyor”

Havalimanlarının günümüz yolcularının beklentilerini karşılayabilmesi için bulut tabanlı uygulamalar, bireysel tercihlere göre kişiselleştirilmiş hizmetler sunuyor. Bulut tabanlı çözümlerle havalimanları büyük miktarlarda veri toplayıp analiz edebilir, böylece yolcu davranışları, tercihleri ve ihtiyaçları hakkında değerli bilgiler elde edebilirler. Sonuç olarak, havalimanları rekabetçi bir pazarda kendilerini farklılaştırabilir ve artan müşteri memnuniyeti ve sadakatini teşvik edebilir. 

“Sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor”

Dünya havacılık otoriteleri her fırsatta doğaya dost, sürdürülebilir kaynaklara yönelimi destekliyor. Bulut tabanlı uygulamadan faydalanan havalimanları enerji tüketiminin azalmasına bağlı emisyonları minimuma indirerek çevresel ayak izinin azaltılmasına yardımcı oluyor.”