Araç kiralamak amacıyla muhtemelen hepimiz bir havalimanına ulaştıktan sonra otomobil kiralama ofislerinin kapısını çaldık. Ama çoğu zaman havaalanından otomobil kiralarken dikkat etmemiz gereken püf noktaları ile ilgili net olamıyoruz. Bu yazımızda okuyucularımıza İstanbul Atatürk Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı, Ankara Esenboğa Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı gibi havalimanlarından araç kiralarken dikkat etmeniz gereken kritik noktalardan söz ederek sıradaki kiralamanızda daha keyifli bir süreç sağlamayı planlıyoruz.
1.Kredi kartınızın ve ehliyetinizin yanınızda olduğundan emin olun.
Araç kiralayacağınız zaman mutlaka önem vermemiz gereken en kritik konu kredi kartınızın ve ehliyetinizin sizinle olması. Bu kural elbette yalnızca havalimanlarında yapacağınız araç kiralama prosedürlerinde geçerli değil, kurumsal ofislerden yapacağınız tüm kiralama çalışmaları söz konusu olduğunda durum böyle. Yanınızda ehliyet ya da kredi kartınızın olmayışı durumunda otomobilinizi teslim alamamanız olası.
2.Uçak detaylarınızı otomobilinizi kiralayacağınız firma ile paylaşın.
Havaalanından araç kiralayacağınız zaman, araç rezervasyonunu gerçekleştirmeniz sırasında uçuş bilgilerinizi firma ile paylaşmanız, uçuşunuzda rötar vb. herhangi bir aksilik ile karşılaşmanız halinde ofis yetkililerinin bu konudan haberdar edilmesi sayesinde rezervasyonunu yaptığınız otomobilin öbür adaylara verilmesinin önüne geçecektir.
3.Otomobil kiralama şirketlerinin bürolarının nerede yer aldığını bilin.
Pek çok havaalanının terminal içi mimari planı benzerlik gösterir. İstanbul Atatürk Havaalanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı, Ankara Esenboğa Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havaalanı vb. havaalanları birçoğumuzun zannettiği kadar değişik değiller. Araç kiralama firmalarının büroları da bütün havaalanlarında benzer noktalarda yer alıyorlar. İster domestik hat uçuşu, ister dış hat uçuşu yapmış olun, araba kiralama firmalarının bürolarını göreceğiniz yer havalimanlarının ‘Geliş’ veya ‘Yolcu Karşılama’ adı ile tanımlanan yerleri oluyor. Bu düzenleme uçaktan inip bagajınızı teslim aldığınızda otomobili kiraladığınız şirketin ofisini ararken uzun vakit kaybetmenizi de engelliyor.