YUSUF ZENGİN

Havaş Yer Hizmetleri, İstanbul’da etkisini dünden bu yana sürdüren yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle sekteye uğrayan hava ulaşımında havayolu şirketlerine desteğini sürdürdü.

Havaş personeli, uçuşların yoğun olduğu İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki seferlerin aksamaması için uçak üzerinde biriken buz ve karın temizlenmesini için özel araçlarıyla De Icing işlemi gerçekleştirdi. Havaş’ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, De Icing işlemiyle ilgili fotoğraflar da paylaşıldı.

Anti-Icing ve De-Icing Sistemi Nedir?

Uçak havadayken kanat ve motorların buzlanması, motorlardan alınan sıcak hava veya elektrikli ısıtıcılar tarafından önlenir. Ancak bu sistemler uçağın yerde olduğu zamanlarda kanat ve kuyruk yüzeylerinde toplanmış kar veya buzların temizlenmesinde veya çözülmesinde kullanılamaz. Bu nedenle uçak yerde iken yapılan de-/anti-icing işlemleri, uçağın kalkış sırasında hassas (kanat ve kuyruk) yüzeylerinin her türlü buzlanmadan veya kar birikiminden arındırılmış olmasına yönelik çalışmalardır.

De-Icing ( Buz Giderici İşlem ) : Uçakta buz, don, kar ve slush (tam erimemiş karın) temizlenmesi için yapılan işlemdir. Bu işlemde sıcak su veya sıcak su ile buz giderici sıvının karışımı uçağın dış yüzeyine uygulanır.

Anti-Icing (Buz Önleyici İşlem): Uçak üzerinde kar, don ve buzun toplanmasını ve yapışmasını belirli bir zaman (holdever time  koruma süresi) önlemek amacıyla yapılan işlemdir. Bu işlemde buz önleyici sıvı, su karışımı veya sadece buz önleyici sıvı uçağa tatbik edilir.