Drone (İHA-2) Sorumluluk ve "Gövde Sigortası Tıkla"

Hindistan'ın geliştirdiği yerli insansız hava aracı (İHA) olan Tapas'un prototipi, henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü düştü. Düşen İHA, kullanılamaz hale geldi.

Hint Savunma Araştırma ve Geliştirme Teşkilatı (DRDO) tarafından geliştirilen Tapas Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) Sınıfı İnsansız Hava Aracı, test uçuşu sırasında düştü. Bugün Karnataka Eyaleti'nden bir test uçuşu için havalanan İHA, yakındaki bir tarım arazisine düştü.

Elde edilen bilgilere göre; düşen İHA, yakında başlaması planlanan kullanıcı testleri öncesinde gerçekleştirilen 5 Tapas prototipten biriydi. Düşen İHA'nın bütün aviyonik aksamları etrafa saçılırken, olayda herhangi bir ikincil hasar yaşanmadığı açıklandı.

Tapas İnsansız Hava Aracı, 2010 yılında tasarım faaliyetlerine başlanıldı ve 24-30 saat havada kalma hedefi doğrultusunda geliştiriliyor. İHA'nın gözetleme, keşif ve istihbarat görevlerini yerine getirmesi planlanıyor. İlk uçuşunu 2016 yılında gerçekleştiren İHA'dan; Hint Ordusu 60 adet, Hint Hava Kuvvetleri 12 adet ve Hint Donanması ise 4 adet sipariş etti.

16 Haziran 2023 tarihinde DRDO ve Hint donanması ekibi, Tapas İHA'sının komuta ve kontrol yeteneklerinin uzak bir yer istasyonundan Karwar deniz üssüne 148 km uzaklıktaki INS Subhadra gemisine aktarılmasını başarıyla gösterdi. İHA yaklaşık 20,000 ft yükseklikte uçarken, kontrol için INS Subhadra'ya bir Yer Kontrol istasyonu ve iki Gemi Veri Terminali kuruldu.

27 Haziran 2023'te DRDO, Tapas'ın 200. uçuşunu gerçekleştirdiğini duyurdu. İHA'nın, bu yılın sonundan itibaren kullanıcı testlerine başlaması planlanıyordu.

Öte yandan Temmuz 2022'de Ermenistan, Tapas'ı satın almakla ilgilendiğini ifade etti. Ancak son düşme olayının ardından projenin geleceği hakkında belirsizlikler ortaya çıkmış durumda.