Singapur Hava Yolları (SIA), şirketin teminatlı ve teminatsız kredi olanaklarının bir karışımıyla 10 milyar SGD$ tutarında likidite artırdığını açıkladı. Bu, küresel Covid-19 salgınının getirdiği zorlukların üstesinden gelme konusunda SIA'yı istikrarlı bir konuma getiriyor.

SIA, 5 Haziran 2020'de hak konularının başarıyla tamamlanmasıyla 8.8 milyar S$ likidite sağladı. SIA’nın Airbus A350-900 ve Boeing 787-10 uçaklarının bazılarında temin edilen uzun vadeli kredilerle 900 milyon S$ daha artırıldı.

Buna ek olarak, 500 milyon S$'dan fazla likidite sağlayarak, şirket yeni taahhüt edilmiş kredi limitleri ve çeşitli bankalarla kısa vadeli teminatsız kredi düzenlemesine gitti.
Ayrıca, 2020 boyunca var olan mevcut tüm kredi limitleri 2021 veya daha sonraya kadar yenilenmiş ve böylece 1,7 milyar S$'dan fazla likiditeye sürekli erişim sağlandı.

Bu yüksek belirsizlik döneminde, SIA likiditeyi gerektiği gibi arttırmak için ek yöntemler araştırmaya devam edecektir. Temmuz 2021'e kadar olan dönemde, şirket zorunlu ek tahvillerde 6.2 milyar S$'a kadar artırmaya devam etmektedir.

Singapur Havayolları CEO’su Sayın Goh Choon Phong “Eşi benzeri görülmemiş bir küresel sağlık ve ekonomik kriz içinde şirketin geleceğini güvence altına alan hissedarlarımızın güçlü desteğine minnettarız. İlişkili bankalarımıza da ek teminatlı ve teminatsız kredilerin yanı sıra taahhütlü kredi limitlerini genişletmedeki desteklerinden dolayı minnettarız. SIA bu büyük belirsizlik döneminde istikrarlı ve çevik kalacak ve gelişen pazar koşullarına cevap vermek için çevik davranmaya devam edecektir. ” dedi.