Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet T. Nane, başarılı bir bir yıllık görev süresinin ardından Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Yönetim Kurulu Başkanlığı bayrağını RwandAir CEO'su Yvonne Manzi Makolo'ya devretti.

Yvonne Manzi Makolo, IATA'nın İstanbul'da gerçekleştirilen 79. Yıllık Genel Kurulu'nda görevi devralarak IATA'da görev alacak ilk kadın olacak ve 1 yıl boyunca bu görevi sürdürecek. Mehmet T. Nane ise bir yıl daha IATA İcra Kurulu'nda yer almayı sürdürecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mehmet T. Nane, "Havacılık sektörünün oldukça zorlu bir döneminde, IATA Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi önemli bir sorumluluğu üstlenmek ve IATA'nın ilk Türk başkanı olmak benim için büyük bir gurur ve ayrıcalıklı bir deneyimdi. Başta IATA Genel Müdürü Willie Walsh olmak üzere tüm IATA ekibine içten teşekkürlerimi iletiyorum. Şimdi ise başka bir gurur yaşıyorum; çünkü görevi benden devralan RwandAir CEO'su Yvonne Manzi Makolo, IATA'nın ilk kadın Yönetim Kurulu Başkanı olacak. Kendisine global havacılık sektörünün sürdürülebilir gelişimini destekleyecek çalışmalarında sonsuz başarılar diliyorum." dedi.

Doha'da düzenlenen 78. IATA Yıllık Genel Kurulu'nda IATA Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini JetBlue Airways CEO'su Robin Hayes'den devralan Mehmet T. Nane, 1 yıllık görev süresi boyunca IATA'nın 2050'ye kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmak ve sektörde kadın temsilini artırmak gibi öncelikli hedeflerinin gerçekleştirilmesi ve sektörün daha da ileri taşınması amacıyla çalışmalar yaptı. Bu çalışmalara ek olarak, Türk havacılık sektörüne olan ilgisi ve güveniyle, göreve başladığı günden bu yana yaptığı yoğun çalışmalarla, IATA'nın Avrupa ve dünya toplantılarının Türkiye'de yapılmasına katkı sağladı.