Uluslararası Havayolu Taşımacıları Birliği IATA, 2013 yılında havayolu şirketlerinin elde edeceği gelir ve kâra ilişkin beklentisini yukarı yönlü revize etti.
Uluslararası Havayolu Taşımacıları Birliği IATA, 2013 yılında havayolu şirketlerinin vergi öncesi kârlarının 10.6 milyar dolar seviyesinde olacağını açıkladı. Daha önce 2013 yılı için vergi öncesi kâr beklentisi 8.4 milyar dolar düzeyinde idi. IATA, 2013 yılı gelirlerinin pozitif yönde revize edilmesinde gelirlerde yaşanan artışın etkili olduğunu bildirdi.
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan IATA CEO'su Tony Tyler, şunları söyledi:
"Havacılık endüstrisinde kârlılık doğru yönde bir adım attı. Küresel ekonomide artan iyimserlik yolcu ve kargo talebini de olumlu yönde etkiledi ve talepte artış yaşanmaya başlandı. Ekonomideki iyimserlik petrol fiyatlarını da yukarıya doğru bastırıyor. Gelirlerde 12 milyar dolarlık gelişme, giderlerde de 9-10 milyar dolar düzeyinde artış bekliyoruz. Giderlerdeki artışın önemli bir kısmı artan petrol fiyatları nedeniyle oluşacak."
IATA'NIN BEKLENTİSİNDE ÖNE ÇIKAN RAKAMLAR
Daha güçlü gelir: Havayolu şirketlerinin Aralık ayında açıklanan öngörünün üzerinde bir gelir elde etmesi bekleniyor. 2013 yılında havayolu şirketlerinin elde edecekleri gelirin 671 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. (Aralık ayında 659 milyar dolar olarak tahmin edilmişti.)
Yolcu talebinde yüzde 5.4 artış yaşanacak. (Aralık ayı beklentisi yüzde 4.5 artıştı.)
Maliyetler: Petrol fiyatları artacak. Jet yakıtının 2013 yılı boyunca 130 dolar seviyesinde seyredecek. Aralık ayı beklentisi 124.3 dolar olarak belirlenmişti. Yakıtın havayolu şirketlerine 2013 yılındaki toplam maliyeti 2016 milyar dolar olacak. Yakıt, havayolu şirketlerinin toplam maliyetleri içinde yüzde 33'ü oluşturacak.