Yolcu talebindeki artış toplamda hava yolu şirketlerinin doluluk oranlarını da yüzde 79.3 gibi rekor bir düzeye taşıdı.
IATA Başkanı Tony Tyler yaptığı açıklamada "Havayolları sektörü olarak dalgalı ve riskli bir dünyada yaşıyoruz. Havayolları dünya ekonomilerindeki belirsizliği yönetmede çok temkinli olmak durumundalar. Nisan'da toplam yolcu talebi yüzde 6.1 artış gösterirken, kargo taşımasında da en azından dünyanın bazı bölgelerinde büyüme trendi söz konusu. Fakat Avrupa'daki belirsizlik yakın ve orta dönemde iyimser olmayı güçleştiriyor" dedi. IATA'ya göre, Nisan ayındaki kargo trafiği artışının yüzde 80'i Ortadoğu'daki havayolu şirketlerinden kaynaklanırken, Kuzey Amerika, Asya-Pasifik ve Avrupa'daki havayolu şirketlerinin kargo taşımalarındaki zayıflık devam etti.
ORTADOĞU'DA HAVAYOLU TRAFİĞİ ARTIŞTA
IATA verilerine göre Nisan'da yurtiçi ve uluslararası uçuşlarda yolcu talebindeki artışlar farklılık gösterdi. Nisan'da uluslararası uçuşlarda yüzde 7.4'lük artış yaşanırken, yurtiçi uçuşlarda yolcu talebindeki artış yüzde 3.9 ile uluslararası uçuşların nerdeyse yarısı oranında oldu. Bölgelere göre de Avrupalı havayolu şirketleri uluslararası uçuşlarda yolcu talebini yüzde 5.9 artırıken, Asya-Pasifik bölgesindeki taşıyıcılar yüzde 9.3 gibi güçlü bir büyüme sağladılar. Kuzey Amerika bölgesi taşıyıcılarının ise yolcu talebindeki artış geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1.6 düzeyinde kalırken, bu oran tüm bölgeler içindeki en düşük artış oldu. 2012 Nisan'da en yüksek yolcu artışını Ortadoğu'daki havayolu şirketleri gösterdi. Ortadoğu bölgesi havayolu şirketleri uluslararası uçuşlarda yolcu sayısını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 gibi yüksek oranda arttırdılar. Latin Amerika bölgesi artışı ise yüzde 9 oldu.
YURT İÇİ UÇUŞLAR
Yurtiçi uçuşlara ilişkin yolcu talebi verilerini de açıklayan IATA, bu Nisan'da geçen yılın aynı dönemine göre iç uçuşlarda yolcu talebinin yüzde 3.9 artarken, doluluk oranlarının yüzde 79.7 olduğunu bildirdi. Japonya yurtiçi uçuşlarda söz konusu dönemde yüzde 27.8'lik artış oranıyla yüksek bir büyüme sağlarken, bu oranlar tsunami ve deprem felaketi öncesindeki rakamların hala altında bulunuyor. Japonya yurtiçi uçuşlarda doluluk oranlarında da yüzde 57 ile önde gelen ülkelere kıyasla en düşük düzeyde yer alıyor. Çin'de ise ekonomik büyümedeki yavaşlamanın etkileri yurt içi uçuşlarda da kendini gösterdi. Nisan'da Çin'de yurtiçi uçuşlarda yolcu talebindeki artış yüzde 6.3 oldu. Bu oran geçen yılın ilk döneminde elde edilen artışların oldukça gerisinde kaldı. ABD'de ise yurt içi uçuşlarda yolcu talebi Nisan ayında sadece yüzde 1 büyüme gösterdi. Hindistan'da ise yolcu trafiği artışı yüzde 8.6 olarak gerçekleşti.