Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA, Haziran 2013'te gerçekleştirilecek 69. Yıllık Genel Kurul Toplantısı'na ve Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi'ne Güney Afrika'nın ev sahipliği yapacağını açıkladı. Güney Afrika Hava Yolları'nın ev sahipliğinde 2-4 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek toplantıların havacılık endüstrisinin önde gelen isimlerini bir araya getireceği bildirildi.
IATA Başkanı, Güney Afrika'nın seçilmesi dolayısıyla yaptığı değerlendirmede "Güney Afrika IATA Yıllık Genel Kurul Toplantısı için çok uygun bir lokasyon olacak. Havacılık endüstrisi Güney Afrika'nın ekonomik büyümesi üzerinde de olumlu bir etkiye sahip. Havacılık bağlantıları turizme yaptığı katkının yanı sıra, Güney Afrika'nın ekonomik potansiyelinden kaynaklanan fırsatların maksimize edilmesinde de kritik bir role sahiptir" dedi.
IATA'nın 68. Yıllık Genel Kurul Toplantısı'nın yapıldığı Pekin'de açıklanan kararı değerlendiren Güney Afrika Havayolları CEO'su Siza Mzimela da " Global havacılık toplumuna Güney Afrika'da ev sahipliği yapmayı dört gözle bekliyoruz. IATA yıllık toplantısının Afrika topraklarında yapılması, global endüstrilerin dikkatini Güney Afrika'nın turizm ve ticaret bağlantıları yoluyla Afrika kıtası içinde ve geleneksel pazarların ötesinde yeni pazarlara açılımda sunduğu büyük fırsatlara odaklandıracaktır" açıklamasında bulundu.
Güney Afrika toplantısı, IATA'nın Afrika kıtasında yaptığı üçüncü toplantı olacak. IATA'nın yıllık toplantısı ilk olarak 1946 yılında Mısır'ın başkenti Kahire'de, ikicisi de 1991 yılında Kenya'nın başkenti Nairobi'de gerçekleşmişti.
-QANTAS HAVA YOLLARI CEO'SU JOYCE, IATA GUVERNÖRLER KURULU BAŞKANI OLDU-
Öte yandan, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA, Qantas Hava Yolları CEO'su ve Genel Müdürü Alan Joyce'un, IATA Guvernörler Kurulu'nun yeni başkanı olacağını duyurdu. Havacılık sektöründe 24 yıldır görev yapan Alan Joyce,
Bir yıllı görev süresi biten bir önceki başkan KLM CEO'su Peter Hartman'dan devralacak. Qantas Hava Yolları'nın Kasım 2008'den beri CEO'su olan Alan Joyce'ın hemen yürürlüğe giren IATA Guvernörler Kurulu Başkanlığı bir yıl sürecek.
Yeni görevi dolayısıyla bir açıklama yapan Joyce "IATA havacılıkta kritik bir öneme sahip bir kuruluş olması dolayısıyla böyle bir görece getirilmekten onur duyuyorum. Benim önceliklerim de her zaman olduğu gibi havacılıkta güvenlik, emniyet ve sürdürülebilirlik olacak. Havacılık yarattığı 57 milyonluk istihdam ve 2.2 trilyon dolarlık ekonomik faaliyet ile dünya ekonomilerine büyük bir ekonomik fayda üretiyor. Hükümetlerden havacılıkla ilgili vergi ve düzenleyici önemli kararlar alırken bu konumumuzu dikkate alan bir yaklaşım bekliyoruz" dedi.