Dünya havacılık sektörünün yüzde 84’ünü temsil eden ve Türk Hava Yolları (THY) dahil 240 havayolu şirketini çatısı altında toplayan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havacılık sektörünün uçuş güvenliğinde en iyi dönemini yaşadığını açıkladı. IATA verilerine göre 30 Kasım 2012 itibarıyla kuruluşa üye hiçbir havayolu şirketi Boeing ve Airbus gibi batılı jet uçaklarıyla yapılan uçuşlarda 2012 yılında tek bir kazaya maruz kalmadı. Global ölçekte ise toplam 5.3 milyon uçuşta bir kaza yaşandı. Global güvenlik performansı geçen yıla kıyasla yüzde 54 gibi çok yüksek artış göstererek her 1 milyon uçuşta yüzde 0.19 gibi düşük bir düzeye indi. Bu veriler bir kişinin tek bir kaza olayı ile karşılaşmadan 14 bin yıl güvenle uçabileceği şeklinde yorumlandı.
Cenevre’de düzenlenen Global Medya Günü toplantısında konuşan IATA Başkanı Tony Tyler, havacılık sektörünün birinci önceliğinin uçuş güvenliği olduğunu söyledi. Tyler, uçuş güvenliğinde bu yıl tarihin en iyi rakamlarına ulaşmış olmanın havacılığın en güvenli ulaşım şekli olduğunu bir kez daha vurguladığını belirterek şöyle konuştu: “Tabii ki uçuş güvenliğini daha da iyileştirmek için yapacaklarımız bitmeyecek. Bu nedenle uçuşlarla ilgili güvenlik bilgilerine daha fazla yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bir uçağın nasıl kalkışa geçtiği, nasıl uçtuğu ve belirli durumlarda uçakların nasıl davrandığını analiz ederek elde ettiğimiz veriler uçuş güvenliği performansını arttırma konusunda bize çok büyük bir destek sağlıyor. Şunu da vurgulamalıyım ki havayolu şirketleri mali performans anlamında son 10 yılda iyi bir dönem yaşamamış olsalar da uçuş güvenliğini iyileştirme yatırımlarına önemle devam ettiler.”
Kafamız suyun üzerinde
2013 yılının hava yolu şirketleri için yine zor bir yıl olacağını kaydeden Tyler, “Bugün burada 2012 için kâr tahminimizi 4.1 milyar dolardan 6.7 milyar dolara çıkarıyoruz. 2013 yılına baktığımızda da gelecek yıl da kâr artışının süreceğini ve 8.4 milyar dolara çıkacağını görüyoruz” dedi.
Tyler, havacılık endüstrisinin bu yıl 637 milyar dolarlık bir gelir üreteceğini vurgulayarak, “Sektörün doğru bir yönde gitmesi iyi haber. Bu yıl kâr marjımız 637 milyar dolarlık gelir içinde sadece yüzde 1 olacak. 2013’te 659 milyar dolar gelir ve yüzde 1.3 de net kâr marjı öngörüyoruz. Bu rakamlar sektörün kafasını suyun üzerinde tutmaya devam edeceğini gösteriyor” yorumunu yaptı.
100. yılda yolcu rekoru: 3.1 milyar kişi
Tony Tyler, dünyada ticari havacılığın 1 Ocak 1914 yılında başladığını, bu nedenle 2013’ün ticari havacılıkta 100. Yıldönümü olacağını belirterek yolcu trafiği hakkında şunları söyledi: “Zor ekonomik koşullar içinden geçmemize karşın yolcu trafiği artışta. 2013 yılında tarihimizde ilk kez 3 milyar yolcu sayısını aşacağız ve 3.1 milyar yolcuya ulaşacağız. 2016 yılında ise 3.6 milyar yolcu taşıyor olacağız.”