#12nisan  #Havacılık Haberi 

Tahran, IRNA - İran Hava Genel Müdürü Pazar günü yaptığı açıklamada, Iran Air'in Boeing'e ABD şirketinden İran'a olan taahhütlerini yerine getirmesini talep eden bir mektup gönderdiğini söyledi.

IRNA'ya konuşan Alireza Barkhor, Iran Air'in Boeing'den uçak satın alma sözleşmesini yeniden canlandırmaya çalıştığını söyledi.

#12nisan  #Havacılık Haberi 

Iran Air, uçak imalat şirketinden taahhütlerini yerine getirmesini ve İranlıların insan haklarına saygı duymasını talep eden bir mektup göndererek Boeing'e ekledi.

İran, ABD şirketi Boeing'den İran Air'e 2015 yılında imzalanan bir sözleşme uyarınca iyi uçaklar, uygun ve güvenli parçalar sağlamasını talep etti.

#12nisan  #Havacılık Haberi 

Cumartesi günü erken saatlerde, İran Yol ve Kentsel Kalkınma Bakanı Mohammad Eslami, Boeing'in 'Iran Air' ile sözleşmesini gerçekleştirmedeki gecikmeden sorumlu tutulması gerektiğini söyledi.

Eslami, İran ile sözleşmenin geciktirilmesinden dolayı Boeing'e karşı yasal işlem yapma hakkını saklı tuttuğuna dikkat çekti.

#12nisan  #Havacılık Haberi 

İran Air ve Boeing ile sözleşmesi olan diğer şirketlerin, sözleşme tarafının yükümlülüklerini yerine getirmemesinden dolayı ABD şirketini sorumlu tutma hakkını saklı tuttuğunu belirtti.

"İranlı şirketler, sözleşmeye göre sözleşmelerini takip etme hakkına sahiptir."

Haziran 2016'nın başlarında Boeing, ABD'nin finansal sistemini İran'a açmaması durumunda İran havayollarının ihtiyaç duydukları yolcu uçaklarını dolar yerine euro cinsinden satın alabileceğini duyurdu.

#12nisan  #Havacılık Haberi 

Boeing'in Orta Doğu Satışlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Marty Bentrott, “Boeing için hâlâ pek çok fırsat var” dedi.

Ocak ayı sonlarında medyada üst düzey bir İranlı yetkili, ülkenin Boeing'den 100'den fazla uçak satın almayı planladığını söyledi.

Aynı raporda, İran'ın Amerikan havacılık devinden sipariş listesinde iç hatlar için dar gövdeli 737'ler ve uzun mesafeli rotalar için iki koridorlu 777'ler yer aldı.

#12nisan  #Havacılık Haberi