İran – İsrail geriliminde hava yolu kararları

iran-israil-geriliminde-hava-yolu-kararlari

İran, İsrail’e yüzden fazla dron ile saldırı başlattı. İran’ın gönderdiği insansız hava araçlarının İsrail’e ulaşmasının saatler sürebileceği düşünülüyor. Saldırının başlamasının ardından birçok ülke peş peşe hava sahasını kapattıklarını duyurdu.

İran, İsrail’in Şam’daki konsolosluk binasını bombalamasının ardından İHA’larla misilleme saldırısı başlatması sonrası havayolu şirketleri seferlerini iptal etmeye başladı. Türk Hava Yolları (THY) ve Pegasus Havayollarının, İran ve İsrail arasındaki gerilim ve komşu ülkelerin hava sahasını kapatması nedeniyle bu gece ve yarın İran, Ürdün, Irak ve Lübnan’a yapacağı seferler iptal edildi.

Uçaklar geri çağırıldı

İran’ın İsrail’e İHA saldırısı başlatmasının ardından Tahran Hava Sahası tüm ticari uçuşlara kapatıldı.

Tahran Hava Sahası tüm ticari uçuşlara kapatılmasının ardından Pegasus Havayolları İran’a yapacağı seferleri iptal etti.

Aynı şekilde Türk Hava Yolları’nın uçağı havadan geri döndü. İstanbul-Meşet, İstanbul-İsfahan ve İstanbul-Şiraz uçuşlarını yapan uçakları ise havada tur atarak geri dönüş için kararı bekliyor.
İran’ın İsrail’e dron saldırısı başlatmasını ardından Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul-Tahran seferini yapan uçağı İstanbul Havalimanı’na geri döndü. THY uçağı saat 00.20 sıralarında İstanbul’a geri döndü.

İran hava sahası üzerinde tek kalan THY uçağı

Hava sahası ticari uçuşlara kapanan İran üzerinde THY’nin Filipinler Malina’dan İstanbul’a gelen uçağı tek uçak olarak görüntülendi.

iran-israil-geriliminde-hava-yolu-kararlari