Fransa ve Almanya gibi riskli bölgeler listesindeki ülkelerden gelen yolcular için PCR'ler yerine artık antijen testleri kabul edilirken, düşük insidanslı bölgelerden gelen ziyaretçiler için herhangi bir test gerekmemektedir.

İspanya hükümeti, ülkeye Avrupa Birliği dışından ve Schengen serbest seyahat alanı ile ilişkili ülkelerden gelen yolcular için yeni şartları yayınladı . Beklendiği gibi, Cumartesi günü Resmi Devlet Gazetesi'nde (BOE) yayınlanan metinde, bugünden itibaren risk bölgelerinden gelen yolcuların, her iki tarafça onaylanmış bir Kovid-19 aşısının tam dozlarını uygulamış olmaları halinde İspanya'ya girişlerine izin verileceği belirtiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) veya Avrupa İlaç Ajansı (EMA), varıştan 14 günden fazla bir süre önce.

Hükümet bir açıklamada, düşük riskli bölgelerden gelen turistlerden aşı, iyileşme veya teşhis testi kanıtı istenmeyeceğini, ancak herkesin İspanya Seyahat Sağlığı'nda (SpTH) bulunan seyahat formunu doldurması gerekeceğini söyledi . Avrupa Birliği'nin Dijital Covid geçişi 1 Temmuz'da yürürlüğe girdiğinde, bu aynı zamanda yolcuların gerektiğinde koronavirüse karşı bağışıklıklarını kanıtlamalarını da sağlayacak.

“Limanlarda ve havalimanlarında iki kontrol noktası olacak. Riskli bölgeler listesinde yer almayan ülke veya bölgelerden gelenler SpTH'den alınan QR kod ile hızlı kontrole ulaşabilecekler. AB Dijital Covid sertifika yürürlüğe girdiğinde Ve her kim bu belgeyi sahiptir da bu hızlı kontrol erişebilecek,”diyor hükümet beyanı .


“Riskli ülkeler listesinde yer alan bölgelerden gelenler, çıkış noktalarına ve görülme oranlarına bakacak şekilde rastgele bir belge kontrolünden geçmek zorunda kalacaklar” diyen açıklamada, aşı sertifikası gösteren kişiler için İspanya'nın yalnızca Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından kabul edilen aşıları kabul edin: Pfizer-BioNTech, Moderna, Oxford-AstraZeneca, Janssen , Sinopharm ve Sinovac-Coronavac.

Şu anda, Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika'dan gelen gezginler için, orada dolaşan endişe verici koronavirüs varyantları nedeniyle istisnalar var. Bu ülkelerden İspanya'ya seyahatleri, aşıları tam olanlar için bile yasaktır .

BOE'ye göre, reşit olmayanların, tam olarak aşılanmış kişilere eşlik ederken İspanya topraklarına girmelerine de izin verilecek. Şimdiye kadar negatif bir koronavirüs testi sunumuna girmesine izin verilen yolcular artık daha pahalı PCR yerine daha ucuz bir antijen testi seçebilirler.

AB üyesi olmayan gezginlerin bir yılı aşkın bir yasağın ardından artık İspanya'ya dönebilecekleri gerçeği, ülkenin kilit turizm sektörü için iyi bir haber. Ancak daha da iyi bir gelişme, PCR testlerinden antijen testlerine geçiştir. Sektör, daha ucuz olmaları ve neredeyse anında sonuç vermeleri nedeniyle uzun süredir bu değişiklik için lobi yapıyor. İspanya'ya girmeden önce bir koronavirüs testinin gerekli olduğu herhangi bir ülkenin vatandaşları artık varıştan önceki 48 saat içinde bir antijen testi seçebilirler.

Şu anda, Fransa ve Almanya sakinleri İspanya'ya vardıklarında negatif bir test sunmalıdır. Bu iki ülkenin İspanyol turizm sektörü için kilit pazarlar olduğu göz önüne alındığında, ziyaretçilerin PCR'ler yerine antijen testlerini tercih edebilmeleri bir destek olacaktır. Bu arada Birleşik Krallık'tan gelen ziyaretçilerin , gelişmiş aşı kampanyası sayesinde virüsün o ülkedeki düşük insidansı nedeniyle şu anda herhangi bir koronavirüs test sonucu sunmaları gerekmiyor. Bununla birlikte, İspanya İngiltere'nin “kehribar listesi”nde yer alıyor, yani İspanya'dan İngiltere'ye gelenlerin varışta 10 gün karantinaya almaları, ayrıca seyahatten önce bir PCR testi ve karantinaya alındıktan sonra iki ev testi yaptırmaları gerekiyor.


Bugün yürürlüğe giren değişikliklere göre, Schengen serbest seyahat bölgesinden gelen tüm turistler, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan AB Dijital Covid Sertifikası ile aynı şartları yerine getirmeleri halinde İspanya'ya girebilecekler. taşıyıcının aşı olup olmadığını, PCR veya antijen testi yaptırıp yaptırmadığını veya bir koronavirüs enfeksiyonundan kurtulup kurtulmadığını belirtir. Bu üç şarttan birinin ispatı o zamana kadar geçerli sayılacaktır.

Hükümet, Sağlık Bakanlığı'nın risk bölgelerine dahil olmayan AB bölgelerinden gelen yolcular için aşı, bağışıklık veya teşhis testi kanıtı gerekmeyeceğini söyledi. Aynısı, İspanya'nın düşük riskli bölgelerinde bulunan AB üyesi olmayan ülkelerden gelen turistler için de geçerlidir. Riskli bölgelerin listesi burada mevcuttur . Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), burada güncellenmiş koronavirüs haritaları sunuyor .

BOE ayrıca öğrenciler için ayrıntıları içerir. AB üyesi ülkelerde veya ilişkili Schengen ülkelerinde öğrenim görüyorlarsa ve öğrenim görecekleri ülkeye seyahat etmeleri ve eğitimlerini tamamladıktan sonra giriş yapmaları koşuluyla uzun süreli kalış için ilgili izne veya vizeye sahiplerse, akademik dönem başladı veya 15 gün önce” girişine izin verilir. Metin, "Eğer gidilecek yer İspanya ise ve kalış süresi 90 güne kadar ise, çalışmalarının İspanya'da yetkili bir akademik merkezde gerçekleştirileceğini akredite etmeleri gerekir" diye devam ediyor metin.

Bu değişiklikler Avrupa'da belli bir güvensizlikle karşılanıyor. Avrupa Komisyonu Cuma günü koronavirüs seyahat kısıtlamalarının gevşetilmesi konusunda dikkatli olunması çağrısında bulundu. AK'nin baş sözcüsü Éric Mamer Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, “Bu onların sorumluluğu, ancak Avrupa Birliği vatandaşlarının iyiliği için tutarlılık çağrısında bulunuyoruz” dedi. Mamer'e göre, 27 üye ülke tarafından desteklenen ortak AB tavsiyesi, tüm yolculardan negatif bir PCR testi talep edilmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

İspanya Başbakanı Pedro Sánchez geçen ay Madrid'deki Fitur turizm fuarında seyahat edenlere yönelik gereksinimlerdeki değişikliği duyurmuştu. Europa Press'in haberine göre, turizmden sorumlu devlet sekreteri Fernando Valdés Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İspanya'nın Temmuz ve Eylül aylarında “14,5 ila 15,5 milyon turist ağırlayacağını” söyledi. Katalonya Radyosu'na konuşan bakan, bunun 2019'da gelen turistlerin yaklaşık %40'ı olacağını, ancak koronavirüs pandemisinin hüküm sürdüğü 2020'de gelenlerin iki katı olacağını söyledi.