İsrail’e kaçak silah taşıyan hava yolu şirketine suç duyurusu

Belçika Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma Bakanı Georges Gilkinet, Liege Havalimanı’ndan İsrail’e askeri malzeme sevkiyatı yapan İsrailli hava yolu şirketi Challenge Airlines hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bölgenin Bakan-Başkanı Elio Di Rupo (PS), Le Soir’e, Wallonia’nın topraklarından İsrail’e tüm silahların geçişini yasakladığını doğruladı.

Karar, Belçika’nın frankofon ulusal haber kanalı RTBF’nin yanı sıra Le Soir ve De Morgen tarafından yürütülen ve Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısından bu yana 70 ton mühimmat ve patlayıcının Liège Havalimanı üzerinden İsrail’e aktarıldığını ortaya çıkaran bir soruşturmanın ardından geldi.

Medya soruşturması, askeri malzemenin New York’tan gönderilmesi ve Tel Aviv’e giderken Liège’de durdurulması ile silah taşımacılığının devam etmesine izin veren yasal bir boşluk olduğunu ortaya çıkardı.

Gilkinet, Challenge Airlines’ın Liege Havalimanı vasıtasıyla askeri malzeme taşıdığı haberlerinin çıkmasının ardından gerekli araştırmaların yapıldığını aktararak, bunun sonucunda suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti.

Gilkinet, “Gazze’deki vahşetin durdurulmasına katkıda bulunabilmek için İsrail’e silah transferine yönelik tüm yasal boşlukları kapatmak istiyoruz. Belçika’nın İsrail ordusunu silahlandırmasını ve Gazze’deki katliama pasif de olsa suç ortağı olmasını engellemeliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Belçika’da 4 sivil toplum kuruluşu (STK), ABD’den İsrail’e sevk edilen silahların Liege Havalimanı vasıtasıyla gönderildiğini açıklamıştı.

STK’lerin elde ettikleri bilgilere göre, İsrail’e ulaştırılan en az 70 ton askeri malzeme arasında küçük silahlar için mühimmat ve fünyeler ile F-35 ve F-16 savaş uçakları için parçalar bulunuyordu.

Askeri malzemelerin, havalimanının kargo bölümünde faaliyet gösteren Challenge Airlines tarafından taşındığı, F-35 parçalarının nihai varış noktasının İsrail’deki Nevatim Hava Üssü olduğu tespit edilmişti.

Çıkan haberlerin ardından Bakan Gilkinet, konuya dair incelemelerin başlatıldığını ve gerektiği takdirde şikayette bulunulacağını duyurmuştu.

Ülkenin bölgesel hükümetlerinden Valonya hükümeti ise STK’lerin tepkisi üzerine havalimanları üzerinden İsrail’e silah aktarılmasını yasaklama kararı almıştı.