İtalyan devlet şirketi Alitalia, Türkiye-İtalya hattının yeterli olduğunu gerekçe gösterince, Roma'dan Atatürk Havalimanı veya Sabiha Gökçen Havalimanı'na uçmak isteyen İtalyan havayolu şirketi Air One'a izin çıkmadı. Geçen yıl ekimde bu yaz uçuş düzenlemek için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne başvuran İtalyan firma, kurumdan trafiğin yoğun olduğu gerekçesiyle Atatürk Havalimanı'na uçuş izni alamadı. Daha sonra Sabiha Gökçen Havalimanı için başvuran firmaya İstanbul yerine Ankara'ya uçması önerildi.

Esenboğa Havalimanı'na uçuşu ekonomik bulmayan İtalyan firma, Türkiye çalışmalarını şimdilik askıya aldı. İstanbul'a uçuş düzenlemekte ısrarlı olan Air One'ın, mali krizden dolayı satışı sözkonusu olan Alitalia'yı aldıktan sonra Türkiye'ye uçması gündeme geldi. Air One'nın Türkiye satış temsilcisi Karavan Turizm'in Sahibi Alex Baltazzi, Roma-İstanbul uçuş planlarının engellendiğini iddia etti. Alitalia Türkiye Temsilcisi Ali Tümay ise, iddiaların doğru olmadığını belirtti.

'Uçuş günlerini Alitalia aldı' Air One'nin Türkiye acentalığını yapmaya hazırlanan Karavan Turizm şirketinin sahibi ve Ege Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Alex Baltazzi, "Türkiye'ye daha çok İtalyan turist ve yatırımcı gelmesi için havayollarını rekabete açmak istedik. Ekim ayında bu yaz için İstanbul'a sefer düzenlemek için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne başvurduk. Kurum, trafiğin yoğun olduğu gerekçesiyle bize izin vermedi. Fakat başvurumuzdan hemen sonra istediğimiz uçuş günlerini Alitalia aldı. Alitalia'nın rekabet kuralları doğrultusunda rakibinin pazara girmesini istememesi çok doğal. Önemli olan taşımacılık sisteminin rekabete açılmasını sağlamak" dedi.

Her gün İstanbul ve Roma'ya karşılıklı iki sefer olduğunu belirten Baltazzi, "İki ülke arasında yolcu trafiğini artırmak için bu sayı yeterli değil. Nitekim yazın ne Roma'ya ne Milano'ya yer vardı. Talebi karşılamak yetmiyor, büyütmek gerekiyor. Türkiye'ye yaklaşık 450 bin İtalyan turist geliyor. Oysa bu sayı bir kaç milyonu çok rahat bulabilir. Resmi kurumların görevi de hava yollarının genişlemesine daha fazla imkan vermek olmalı" diye konuştu. Satışı gündemde olan Alitalia'yı Air One'nın satın almak istediğini açıklayan Baltazzi, şimdilik en karlı uçuş hattının İstanbul olduğunu ve firmanın İstanbul'a uçuş ısrarının devam ettiğini kaydetti.

'Engellemedik, sadece yorum yaptık' Alitalia Türkiye Temsilcisi Ali Tümay ise "Air One'nı engellememiz sözkonusu olamaz. Havayolu taşımacılığında bazı kurallar vardır. Onlara uygun davrandık. Her yeni havayolu gelmek istediğinde o hatta çalışan şirket görüş bildirir. Biz İtalya hattına bir şirket girmek istediğinde takip edip görüş bildiririz. İzinler için önemli olan bayrak taşıyıcı havayolu şirketinin görüş ve yorumlarıdır. Türkiye için bayrak taşıyıcı şirket Türk Hava Yolları, İtalya için ise Alitalia. Air One'nın uçuş izni için yaptığımız yorumda da hattın doygun olduğu görüşünü dile getirdik" dedi.

Air One 2006'da 6.3 milyon yolcu taşıdı İtalya'nın ilk özel havayolu şirketi Air One'nın kuruluşu 1983'e dayanıyor. İtalya içinde 23 uçuş hattına sahip olan şirket, Avrupa'da ise Londra, Berlin, Paris, Atina, Barselona, Kopengag ve Toulon'a uçuyor. Geçen yıl 6.3 milyon yolcu taşıyan Air One, 611.5 milyon euro gelir elde etti.