İstanbul Havalimanı, İGA İstanbul Havalimanı CEO'su Kadri Samsunlu tarafından Independent gazetesine yapılan bir röportajda ele alındı. Röportajda Samsunlu, İstanbul Havalimanı'nın 100 yıllık bir planla inşa edildiğini belirtiyor.

Samsunlu, İstanbul Havalimanı'nın bir kültürel köprü görevi gördüğünü ifade ediyor. İstanbul'un Avrupa, Asya ve Afrika arasındaki bir köprü olduğunu vurguluyor. Daha önce bu rolü Atatürk Havalimanı'nın üstlendiğini söyleyen Samsunlu, eski havalimanının sıkışık olduğunu ve hem terminalde hem de havada ciddi sorunlar yaşandığını belirtiyor.

Bunun üzerine Türk hükümetinin, İstanbul'un 30 km kuzeybatısında, Karadeniz kıyısı yakınlarında devasa bir havalimanı inşa etme kararı aldığını açıklıyor. Bu yeni havalimanının uzun vadeli bir proje olduğunu ve 76 milyon metrekarelik bir alanı kapsadığını belirtiyor. İlk aşamada 350'den fazla uçak için park alanı bulunuyor.

Samsunlu, İstanbul Havalimanı'nın tek bir ana terminal olarak tasarlandığını ve yolcuların uzun mesafeler yürümeden veya servis kullanmadan kolayca transfer yapabileceklerini söylüyor. İstanbul Havalimanı'nın Doha ve Dubai gibi tek terminal avantajına sahip olduğunu ancak İstanbul'un ayrıca büyük bir şehirde yer aldığını ve dünyanın en popüler turizm ülkelerinden biri olduğunu belirtiyor.

Röportajda Samsunlu, pandemi sürecinde trafik çöküşüyle başa çıkmaya çalıştıklarını ve 2021 yılında bile 37 milyon yolcuyu ağırladıklarını ifade ediyor. İstanbul Havalimanı'nın, geçen yıl Londra Heathrow Havalimanı'nı geride bırakarak en yoğun havalimanı olduğunu söylüyor.

Samsunlu ayrıca, İstanbul Havalimanı'nın üç ana ve iki yedek pisti bulunduğunu ve Türk Hava Yolları'nın diğer hava yollarından daha fazla noktaya uçuş sağladığını belirtiyor. Ayrıca, easyJet gibi hava yollarının da İstanbul'a uçuşlara başladığını ve İstanbul Havalimanı'nın aktif bir şekilde diğer hava yollarını çekmeye devam ettiğini söylüyor.

Son olarak, İstanbul Havalimanı'nın müzesinin geçmişe doğru bir yolculuk sunduğunu ve ziyaretçilerin 1000 yıllık tarihiyle şehre dair bilgi edinebileceğini belirtiyor.

İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, İngiltere’nin Önde Gelen Gazetelerinden Independent’a Konuştu*

Simon Calder