İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri, İTÜNOM İnsansız Hava Araçları Takımı tarafından geliştirilen yeni proje olan solar İHA-Anatolia'yı tanıttı.Drone (İHA-2) Sorumluluk ve "Gövde Sigortası Tıkla" Tanıtım etkinliği, İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, teknik üniversite olarak öğrenci faaliyetlerine, kulüplere ve proje takımlarına önem verdiklerini belirterek, "Öğrencilerimizin deneyim kazanmasının hem sosyal hem akademik bilgilerini zenginleştirmelerinin çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

İTÜNOM Takım Kaptanı Hasan Taha Bağcı ise İTÜNOM'un 2014 yılında kurulduğunu ve öğrencilerin gelişimine katkı sağlamayı, Türkiye'yi ulusal ve uluslararası alanda en iyi şekilde temsil etmeyi amaçladığını vurguladı. Bağcı, takımın elde ettiği birikim ve tecrübelerin yeni nesillere aktarıldığını ifade etti.

Proje kapsamında geliştirilen solar İHA-Anatolia, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek sürdürülebilirlik açısından önem taşıyor. Fosil yakıt kullanmadan uzun süre uçuş yapabilen bu insansız hava aracı, güneş enerjisi destekli bir sistemle çalışıyor. Takımın hedefi, uçağın güç tüketimini minimumda tutarak güneş panelleri yardımıyla maksimum uçuş süresini elde etmek.

THY Teknik AŞ Genel Müdürü Mikail Akbulut da etkinlikte yaptığı konuşmada, İTÜNOM'un kendini planlamış, kendi arkadaşlarını eğiten bir ekip olduğunu belirterek, "Bugün arkadaşlar, hepimizin göğsünü kabartacak şekilde güzel bir ürün çıkardı. Dünyaya kendilerini tanıtıp teknoloji vasıtalarıyla birlikte göstermiş oldular" dedi.

İTÜNOM İnsansız Hava Araçları Takımı, daha önce dünya çapındaki AUVSI SUAS 2023 yarışmasında başarı elde ederek dünya şampiyonluğuna ulaşmıştı. Drone (İHA-2) Sorumluluk ve "Gövde Sigortası Tıkla" Ayrıca, TOSUN adlı bir diğer araçları ile 2023 TEKNOFEST Uluslararası Serbest Görev İHA yarışmasında da çarpıcı görevler başarıyla yerine getirerek ikincilik elde etmişlerdir.