Mayday mayday! Psikolojim bozuldu

Gökyüzü Haberci’nin yeni yaşıyla birlikte sektördeki sorunları, yenilikleri, kampanyaları değerlendireceğimiz bu platformdan öncelikle herkese merhaba :))

Dünyanın en keyifli aynı zamanda binlerce canın emanet edildiği en zor mesleklerden birinin pilotluk olduğunu söyleyebiliriz diye düşünüyorum.

Pilotların üzerindeki bu baskı bazen istenmeyen psikolojik sorunları da beraberinde getirebiliyor.

Ben demiyorum, bakın ne diyor wikipedia?

“Pilotlar, tutarsız programların, evden uzun süre uzakta kalmanın ve sık sık yorgunlukla karşılaşmanın söz konusu olduğu zorlu çalışma koşullarına maruz kalıyor. Evden sosyal desteğin olmayışı, değişen günlük ritim ve aşırı iş talepleri akıl hastalıklarının daha da artmasına neden oluyor.”

Kafamda deli sorular!

Pilotların psikolojik sorunlarını dile getirme fikri bile onlar için yeni psikolojik sorunlar demek oluyor.

Neden mi?

Kim psikolojisinin bozuk olduğunu bildiren bir pilotu uçuşlarında görmek ister?

Hangi havayolu şirketi psikolojik olarak uçuşa uygun görmediği bir pilota yolcularını ve uçağını teslim eder?

Peki, psikolojisinin bozuk olduğunu saklayan bir pilota can emanet etmek ne kadar doğru?

Sorular silsilesi böyle akıp gider!

Uzun yıllardır aşılamayan bir problem olan bu durumla ilgili Federal Havacılık İdaresi (FAA) bir komitesi var. FAA Ruh Sağlığı ve Havacılık Tıbbi İzinler Kural Oluşturma Komitesi insan ismini okurken bile yoruluyor değil mi? :)) Kısaca ARC

Acil olarak pilot ve hava kontrolör ruh sağlığı endişelerini ele almak için kurulan bu komitede çözüm odaklı görüşmeler yapılıyor. (Yıllardır) FAA yaptığı açıklamada, kariyer kaygıları nedeniyle bildirimleri engelleyen faktörleri ortadan kaldırma önerisinde bulunduklarını söyledi.

Ne güzel demiş Washington Post: Pilotlar kanatlarını kaybetmemek için akıl sağlığı sorunlarını gizliyor

Komite ve federasyon pilotların bu durumu saklamasının maddi endişeler ve işsiz kalma korkusundan kaynaklandığını farkında. O zaman çözüm bu tarz sorunlar yaşayan sevgili pilotların – İnsanız tabi ki dönem dönem yetersiz hissetme, psikolojik olarak çöküntü yaşanabilir – iş kaygısı yaşamadan tedavi süreçlerini tamamlamaları ve sonrasında gerekli psikolojik testlerden geçerek mental sağlıklarının ilk günden daha temiz olduğunu kanıtlamaları olamaz mı?

Sonuç olarak bu tarz testlerin zaten belli periyotlarda yapıldığını biliyoruz. ARC’nin önerileri de bu yönde, mental sağlık sorunlarının ifşa edilmesi için cezai olmayan bir yol oluşturulması, çeşitli zihinsel sağlık sorunlarının rapor edilmesine ilişkin gerekliliklerin gözden geçirilmesi ve değerlendirilmesi ve diğerleri de dahil olmak üzere yedi öneri sağladı.

Pilotların ruh sağlığıyla ilgili yaşadıkları sorunların etkilerine dünya üzerinden bir kaç üzücü örneğe bakmamız gerekirse;

Ocak 2024 – Uçak çalıp intihar etti

Addison Havaalanı’ndaki ATP Uçuş Okulu’ndan CESNA 172S tipi uçak çalan Logan Timothy James (23) uçakla Teksas – Paris – Teksas ve daha pek çok yöne rota çizdikten sonra dik dalışa geçti ve Teksas’ın kuzeydoğusundaki açık bir araziye düşerek hayatını kaybetti.

Ekim 2023 – Uçağın pilotu havadayken motorları kapatmaya çalıştı

Horizon Air Embraer E175’in atlama koltuğunda oturan Alaska Havayolları pilotu, Seattle Paine Field Uluslararası Havaalanı (PAE) ile San Francisco Uluslararası Havaalanı arasındaki ticari bir uçuşta motorları kapatmaya çalıştı.

Mart 2015 – Pilot bilinçli irtifa düşürüp 150 kişiyi ölüme götürdü

Yardımcı pilot Andreas Lubitz, kaptan pilotu kokpitten çıkarıp 38.000 ft olan irtifayı 100 ft olarak değiştirdi. Uçak saatte 430 mil hızla Alp dağlarının yamacına çarptı ve uçaktaki herkes hayatını kaybetti.

Daha çok örnek var da içinizi karartmak istemiyorum. Umalım ki, bu konu en kısa sürede çözülsün.