Merka Anadolu Sigorta'nın yetkili acentelerinden biri olan Merih Zengin, dar kasko sigortası hakkında önemli bilgiler paylaşmıştır. Dar kasko sigortası, sigorta sahibi için prim sigortası sağlar, ancak beklenmedik bazı riskler devam eder. Dar kapsamlı kasko yaptıran kişiler, teminat altına alınmayan risklerin gerçekleşmeyeceğinin garantisini veremezler.

Kasko sigortaları, olası kaza risklerine karşı hak sahibini güvence altına alan bir teminat sağlar. Kasko sigortaları zorunlu olmasa da sıfır ve ikinci el araçlar için yapılabilir. Trafik kazaları veya diğer nedenlerle meydana gelen maddi kayıplar, sadece hak sahibinden kaynaklanmayabilir, bazen karşı taraf veya doğal etkenlerden kaynaklı tehlikeler de yaşanabilir. Genişletilmiş kasko sigortası, birçok alanda hasarları minimum seviyeye indirerek kasko sahibini güvence altına alır. Deprem, heyelan veya sel gibi doğal afetler durumunda, araç veya içindeki kişiler kasko sigortasıyla koruma altına alınabilir. Dar kasko veya genişletilmiş kasko seçenekleriyle sigortalılar kendilerini ve yakınlarını güvence altına alabilir. Sigortalı, talep etmesi halinde kasko poliçesine ilave teminatlar ekletebilir ve tüm ilave teminatları kapsayan kaskolara "tam kasko" denir.

Dar kasko sigortası, sigorta sahibi için prim sigortası sağlar, ancak beklenmedik bazı riskler devam eder. Dar kasko sigortası genel şartları içinde aracın başka bir araçla çarpışması, üçüncü kişilerin araca hasar vermesi, araçta yangın çıkması, araç parçalarının çalınması gibi durumları teminat altına alır. Daha uygun maliyetlerle ana teminatları sağlamak isteyenler dar kasko hakkında araştırma yapmaktadır. Dar kasko, aracınızın durağan veya hareket halindeyken dışarıdan hareketli veya sabit bir cisimle çarpışması sonucu ortaya çıkan masrafları karşılar. Genel şartlarla birlikte tüm teminatları vadeden kaskolar ise genişletilmiş kaskolar olarak adlandırılır.

Dar ve genişletilmiş kasko sigortalarının yaptırılması zorunlu değildir ve kullanıcının isteği üzerine yapılır. Teminatlar, aracın değeri, modeli ve yaşına göre belirlenir.