Ordu Emniyet Müdürlüğü, Ordu-Giresun Havalimanında açıldığı günden bu yana 128 aranan şahsın yakalanarak adli mercilere teslim edildiğini açıkladı.
Ordu Emniyet Müdürlüğü, Ordu-Giresun Havalimanının hizmete girdiği 22 Mayıs 2015 tarihinden bu yana Havalimanı Şube Müdürlüğünce gerçekleştirilen güvenlik çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Yapılan açıklamada, havalimanının haftalık ortalama 62 gelen, 62 giden uçak ve ortalama 10 bin 381 gelen ve 9 bin 652 giden yolcu tarafından kullanıldığını, açıldığı günden bu yana 1 milyon 221 bin 695 kişinin yararlandığı belirtildi.
Havalimanında günlük 24 saat esasına göre Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü, Özel Harekat Şube Müdürlüğü, TEM Şube Müdürlüğü ve özel güvenlik personellerince güvenliğin sağlandığı, havalimanı nizamiye kontrol noktasına bariyerler konuşlandırıldığı, ayrıca tüm gelen araçların altları ve bagajlarının arandığı belirtilen açıklamada “Tüm yolcular GBT sorgulamasına tabi tutulmakta olup, bugüne kadar GBT sorgusu sonucu 128 aranan şahıs yakalanarak adli mercilere teslim edilmiştir” denildi.
Açıklamada ayrıca terminal ilk girişinde yolcuların elektronik cihazlarının mutlaka çalıştırılmak sureti ile kontrol edildiği, EDS (Elektronik Denetim Sistemi) cihazlarında şüphelenilen görüntü tespit edildiğinde iz dedektöründe kontrollerinin yapıldığı vurgulandı.