Yusuf ZENGİN

#havacılıkhaberleri

#Pakistan’daki pilotların yüzde 30’undan fazlasının lisanslarının ‘sahte’ olduğu açıklandı. Pakistan Havacılık Bakanı Ghulam Sarwar Khan, ülkedeki 860 lisanslı pilotun 262’sinin sınavlara kendilerinin girmediğini ve para ödeyerek kendileri yerine sınava başkalarını soktuklarını söyledi. Khan, bu pilotlar için “Uçuş tecrübeleri yok” ifadelerini kullandı.

#havacılıkhaberleri

Açıklama, 22 Mayıs’ta Karaçi kentinde 97 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasına ilişkin soruşturma kapsamında yapıldı. Khan bu uçağın iki pilotunun lisansının da sahte olup olmadığına ilişkin bilgi vermedi. Ancak pilotların kazadan sonra dinlenen sohbetlerinde ısrarla korona virüsü salgınından söz ederek kontrol kulesinin uyarılarını dikkate almadığı ortaya çıkmıştı.

‘BÜTÜN ŞİRKETLERDE GÖRÜLEN BİR DURUM’ İDDİASI

Sahte lisans açıklamasına, Pakistan’ın bayrak taşıyıcı havayolu firması Pakistan Uluslararası Havayolları’ndan (PIA) da dolaylı teyit gelmesi dikkat çekti. PIA’dan yapılan açıklamada “Sahte lisanların sadece PIA’nın değil, Pakistan’da bütün havacılık sektöründe yaygın bir sorun olduğunu kabul ediyoruz” denildi. Kurumun sözcüsü sahte pilotların artık uçurulmayacağını belirtirken, yabancı havayollarında da benzer bir sorun yaşandığını iddia etmekten geri durmadı.