#Gökyüzühaberci "Kasım Dergi"

Yusuf ZENGİN

İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, “İGA İstanbul Havalimanı’nın daha fazla havayolu şirketine ev sahipliği yapması adına çalışmalar yürütüyor ve dünyanın önde gelen havayolu şirketleriyle görüşmelerimizi sürdürüyoruz.

Bu noktada Pakistan Uluslararası Havayolları’nın İGA İstanbul Havalimanı ile iş birliği, Türkiye ve Pakistan arasında var olan kardeşlik ilişkilerini daha da güçlendirmek için büyük bir fırsat. PIA ile son üç yıldır yakın temasta çalışıyoruz ve PIA’nın iki ülke arasında turizmi geliştirecek ve Pakistanlı gezginlere İstanbul gibi büyük bir hub’dan dünya çapında yaklaşık 300 noktaya bağlantı imkânı sunacak İslamabad ve Lahor seferlerinden büyük memnuniyet duyuyoruz” sözleriyle bu ortaklığın önemine dikkat çekti.

Bölgede oyunun kuralları değişecek

Geliştirilmiş kod paylaşımlı uçuşların başlamasına ilişkin Uluslararası Pakistan Havayolları CEO’su Amir Hayat ise Türkiye’nin doğal müttefikleri olduğuna inandığını ve iki büyük ülke arasındaki güçlü kardeşlik bağının verimli bir ticari havacılık ilişkilerine de dönüşmesi için doğru zaman olduğunu belirtti. Ayrıca, THY ile gerçekleştirilen bu ortaklığın her iki havayolu için de uçuş ağı yayılımını artıracağını ve yolcular için daha fazla ve çok daha esnek bağlantı imkânı sunacağını söyleyen Hayat; her iki ülkenin hedefinin de kısa uçuşve hızlı transfer sürelerini yolculara sağlayarak, bölgede oyunun kurallarını değiştirmek olduğunun altını çizdi.