Cenazesi 23 Temmuz 2021 Cuma günü ikindi namazını müteakip Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'nden kaldırıldı ve Karacaahmet Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedildi.

Paylaştığı mesajla başsağlığı dileyen Pegasus Hava Yolları: Pegasus Hava Yolları'nın ana hissedarı Esas Holding'in Kurucusu ve Onursal Yönetim Kurulu Başkanı büyük iş insanı Sayın Şevket Sabancı'yı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Tüm ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyoruz. Kendisini sevgi ve rahmet ile anacağız.

Şevket Sabancı kimdir?

1936 yılında Kayseri’de doğan Şevket Sabancı, yüksek tahsilini İngiltere'de Manchester University'de tekstil mühendisi olarak tamamladı. Sabancı Vakfı ve Sabancı Holding kurucu ortakları arasında yer alan Şevket Sabancı, uzun yıllar Sabancı Holding yönetim kurulu başkan vekilliği yaptı.

60 yıllık iş hayatının ilk 40 yılında Sabancı Holding’in başta tekstil ve otomotiv olmak üzere sanayinin tüm alanlarında büyümesine önderlik yaptı. 1980 yılından itibaren yurtdışına taşınarak Sabancı topluluğu’nun küreselleşmesinde lider rol oynadı.2000 yılında Esas Holding’i kurdu. 2015 yılında Esas Holding’in sosyal yatırım birimi olan Esas Sosyal’ in kuruluşuna önderlik yaptı.