Pilotlar intihara meyilli mi?

2021 yılında henüz 19 yaşındayken intihar eden Kuzey Dakota Üniversitesi John D. Odegard Havacılık ve Uzay Bilimleri Okulu’nda öğrencisi John Hauser’in son sözleri ailesini harekete geçirdi. 

Ailesine intihar mesajı gönderdi: “Yardım almayı istedim ama havacılıktan vazgeçmek zorunda kalırdım” 

Birinci sınıfta pilotların ruh sağlığını desteklemek için çevrimiçi bir imza kampanyası paylaştı. Pilotların ruh sağlıyla ilgili yardım almaları halinde mesleklerine devam edemediklerini biliyordu ve bunu değiştirmek istedi. Ailesine gönderdiği intihar mesajında şunları yazdı: 

“Yardım almayı her şeyden çok istiyorum. Gerçekten yaptım. Daha iyi olmak istiyorum. Sadece biliyorum ki eğer denersem havacılıktan vazgeçmek zorunda kalacağım ve açıkçası bunu yapmaktansa burada olmamayı tercih ederim. İşte buradayım. Benim için yapabileceğiniz bir şey varsa, FAA’nın pilotların zihinsel sağlıklarıyla ilgili yardım aramasıyla ilgili kuralları değiştirmesini sağlayın. Bunun birçok şeyi daha iyiye doğru değiştireceğini ve birçok insana yardımcı olacağını biliyorum.“

Pilotların ruh sağlığıyla ilgili durumların gündeme gelmesinin ardından birçok pilot yaşadığı psikolojik sorunları, baş çıkma yöntemlerini ve bağımlılıklarını dile getirdi. 

Troy Merritt: “Ben de dahil olmak üzere pek çok kişi için antidepresan kullanmayı seçmek çok zor olabilir. Özellikle zordu çünkü beni neyin beklediğini biliyordum.” 

“Yıllarca işsiz kaldım ve bir daha uçamayacağımı söylendi” 

Troy Merritt durumunu anlatmaya şöyle devam etti: 

“Tıbbi durumumu geri almak için karmaşık sertifikasyon sürecinde aylarca, yıllarca işsiz kaldım. Bir daha asla uçamayacağımın söylenme ihtimaliyle karşı karşıya kaldım. Bu  durum sadece endişemi ve depresyonumu daha da kötüleştirdi.” 

Kurum tarafından onaylanmış antidepresan kullanmaya karar verdi 

Merritt, baş pilotun ofisine ve sendikasına haber verdi ve kurum tarafından onaylanmış bir antidepresan kullanacağından ve gereklilikleri karşılamak için ayrıntılı klinik notlara sahip olacağından emin olmak için tedavi için FAA eğitimli bir psikiyatrist buldu. 

Tedavi işe yaradı ve arabuluculuğu kullandıktan sonraki üç ay içinde “Yeni bir insan oldum… Doğru kararı verdiğimi biliyordum.”

Tedavi masrafları 8.000 dolar tuttu

Yaklaşık yedi ay sonra tıbbi durumunu geri almak için çalışmaya başladı. Bu, nöropsikolojik yeteneklerinin kapsamlı bilgisayar testini ve uzun bir kişilik değerlendirmesini içeriyordu. 

Daha sonra, FAA’ya ayrıntılı bir rapor ve tavsiye sunması gereken FAA eğitimli bir psikiyatrist ile iki saatlik bir değerlendirme yapıldı. Süreç ayrıca, evrakları hazırlamak ve daha ileri değerlendirmeler yapmak üzere bir havacılık tıbbi muayene uzmanının (AME) hizmetlerini de içeriyordu. Bu, cebinden 8.000 ABD doları tutarında bir maliyetle Eylül 2023’te tamamlandı.

“İşime tekrar döneceğime eminim”

Aralık ayında yaptığı açıklamada, “Şu anda FAA’dan özel bir tıbbi düzenleme için başvurumun değerlendirilmesini bekliyorum” dedi ve bu sürecin altı aydan bir yıla kadar sürebileceğinin kendisine söylendiğini ekledi.

Merritt, “Ben tekrar uçacağım konusunda iyimserim ve işime döndüğümde eskisinden daha mutlu, daha sağlıklı ve daha iyi bir pilot olacağıma eminim” dedi.  

“Bir pilot olarak akıl sağlığı teşhisine başvurmaktan çok korkuyordum”

“Eğer bugün mevcut olan engeller olmasaydı, biliyorum ki tedaviye daha erken başvurabilirdim. Bir pilot olarak akıl sağlığı teşhisine başvurmaktan çok korkuyordum ve süreç kesinlikle kapsamlı olmasına rağmen, pilotlar için aynı zamanda çoğu kişinin kaçındığı, zaman alıcı, külfetli ve pahalı bir süreç.”