#Merka Anadolu Sigorta Drone Sorumluluk Sigortası 7/24 Bilgi:TIKLA

107.Bölüm yeterli değil! Uzmanlar, profesyonel drone pilotları için belirlenmiş güvenlik standartları olmadan, şirketlerin müşterilerini ve kendilerini standartların altında çalışma ve maliyetli kazalar tehlikesine soktuğunu söylüyor.


Şirketler drone yardımı ile tamamlanmış önemli bir projeye ihtiyaç duyduklarında, en iyisi olduğunu iddia ettikleri için drone operatörlerini nasıl ayırt edebilirler? İnsansız uçak sistemi (UAS) işi son yıllarda katlanarak genişledikçe ve sertifikalı uzak pilotların sayısı 2016'dan bu yana daha da arttığından, sektöre kalite, yeterlilik ve pilot para güvenceleri benzer bir hızı korumak için mücadele etti.


Tarımdan inşaata, incelemelere, arkeolojik kazılara kadar sayısız kategoride drone kullanımına olan ihtiyaç arttıkça, işletmelerin, kiraladıkları pilotların eğitim ve kapasitesinin beklentileri karşıladığını ve şirketi riske atmayacağını bilmeleri gerekir.

Embry-Riddle Havacılık Üniversitesi'nde yardımcı doçent olan Joseph Cerreta, tek tip standartlar olmadan işletmelerin belirli bir pilotla "ne kadar yetkinlik elde ettiklerini her zaman bilemediklerini" söylüyor. "Sertifikalı olabilecek veya olmayabilecek birini yeni işe almış olabilirler. Bir şeyler ters giderse risk almak ve sorumluluk almak istiyorlar mı?"

Embry-Riddle ve diğer eğitim toplulukları ve drone endüstrisi liderleri, iş beklentilerinin karşılandığından emin olmak için yönetim kurulu genelinde kanıtlanmış standartları savunuyor.

Washington, New Jersey'deki Warren Community College başkanı ve üniversitenin baş pilotu Dr. Will Austin, "Başlangıçtan itibaren öğretilen standartlara sahip olmak sektörde uygunluğu sağlar" diyor. "Kabul edelim. Standartlara sahip olmak hem pilotların bakış açısından hem de onları işe alan şirket için hayati önem taşıyor."


Bu zorluğun üstesinden gelmek için, Virginia merkezli Uluslararası İnsansız Araç Sistemleri Derneği (AUVSI), 2018'de Güvenilir Operatör Programı ™ 'nı (TOP) başlattı. Girişim, pilotları, tek amacı daha güvenli olan üç aşamalı bir program aracılığıyla sertifikalandırmayı amaçlamaktadır. ulusal hava sahası sistemi.

Embry-Riddle Uçuş Departmanı başkanı David Thirtyacre, "Dışarıda (uzman olduğunu iddia eden bazılarından) bazı saçmalıklar görüyorsunuz," diyor. Tek tip standartlar, daha fazla "yetkin beceri setine sahip pilotların" havaya çıkmasına izin verecektir.

TOP, endüstri tarafından kabul edilen uzaktan pilot standartlarını ve protokollerini desteklemeyi amaçlayan profesyonel bir insansız sistemler topluluğu girişimidir. TOP sertifikasına sahip olan kişiler, UAS'nin veya insansız hava araçlarının güvenli çalışmasına güçlü bir bağlılık sergilediler ve uçuş öncesinde, sırasında ve sonrasında izlenmesi gereken çeşitli protokolleri anladılar.

Bu taahhüdü yaymak için, AUVSI şimdiye kadar, örneğin Warren ve Embry Riddle'ın bir parçası olduğu, TOP Sağlayıcı olarak kabul edilen küçük ama seçkin bir kolej grubuyla ortaklık kurdu. FAA'nın kısa süre önce üniversiteyi İnsansız Uçak Sistemleri-Üniversite Eğitim Girişimi'nin (UAS-CTI) bir parçası haline getirdiği Warren'da insansız sistemler uzmanı olan Peter Miller, sürekliliği sağlamada "daha yüksek standartların" çok önemli olduğunu vurguluyor " bu bilgiyi öğrencilere aşılamak. "


Thirtyacre, "Pek çok insan biraz ekipman satın alıyor ve 'Tamam, gidelim' diye düşünüyor," diye özetliyor Thirtyacre. Ama gereken tek şey bu mu? "Koşullar ideal olmadığında ne yapacağını bilemeyecek birisinin sizin için çalışmasını ister misiniz? Yağmur yağdığında veya gece dışarı çıktığında ne yaparlar? Veya ani bir rüzgar olduğunda veya sis çöktüğünde veya Yalnızca sertifikalı bir pilotun tepki verebileceği herhangi bir sayıdaki senaryo, bunlardan en önemlisi insansız robotik aracın kritik görev sistemlerinden veya alt sistemlerinden birinin arızası olabilir.

Austin, "Yetkinlik, güvenlik ve evrensel standartlar istiyorsunuz" diyor. "İşe aldığınız pilotun, özellikle sigorta şirketinize veya avukatınıza yönlendirilen bir olay olmak üzere, işinizi güvenli bir şekilde ve kaza olmadan tamamlayacağından emin olmak istiyorsunuz. Bunu yapmanın tek yolu, onları herkesle aynı kabul edilebilir standartlarda eğitmektir. sektörde başka. "

Warren'ın en son sertifikalı eğitim sağlayıcısı olma gerekçesine göre. Austin, “otomasyon arttıkça, bazılarının iddia ettiği gibi pilot eğitimi ihtiyacının azalmayacağını fark ederek, endüstri için en güvenli pilotları yaratmaktır. Aksine, bu perspektifin yanılabilirliğini anlamak için havacılık tarihine derin bir dalış yapmadığından, insanın teknolojiye aşırı bağımlı olma eğilimine karşı koymak için yetkinlik, para birimi ve yeterlilik ihtiyacı artar. "

AOPA