Rolls-Royce, %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) test programını başarıyla tamamladığını duyurdu. Şirket, üretimdeki tüm sivil uçak motoru çeşitlerine uyumluluk testlerini başarıyla geçerek, 2021 yılında verdiği taahhüdü yerine getirdiğini açıkladı.

Test programı, şirketin Kanada'daki tesisinde BR710 iş jeti motoru üzerinde gerçekleştirilen yer testi ile tamamlandı. Trent 700, Trent 800, Trent 900, Trent 1000, Trent XWB-84, Trent XWB-97, Trent 7000, BR725, Pearl 700, Pearl 15 ve Pearl 10X gibi diğer motorlar da test programına dahil edildi.

Yapılan testler, %100 SAF kullanımının motor performansını olumsuz etkilemediğini doğruladı. Rolls-Royce CEO’su Tufan Erginbilgiç, bu başarının şirketin 2050 yılına kadar Net Sıfır hedefine ulaşma konusundaki bağlılığını ve müşterileri aynı hedef doğrultusunda destekleme taahhüdünü gösterdiğini belirtti.

Rolls-Royce’un Mühendislik, Teknoloji ve Emniyet Grup Direktörü Simon Burr ise bu başarının sadece Rolls-Royce için değil, aynı zamanda havacılık endüstrisi için önemli bir aşama olduğunu ifade etti.

Ayrıca, Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanı Mark Harper, Rolls-Royce'un bu başarısını İngiliz inovasyonundan güç alan ve Net Sıfır hedefine bir adım daha yaklaşan bir gelişme olarak değerlendirdi.

Rolls-Royce, SAF kullanımını desteklemek amacıyla geliştirdiği yeni nesil UltraFan motorunun da %100 SAF ile uyumlu olduğunu teyit etti. Şirketin SAF serüveni, Trent 1000 motorlarının dünyanın ilk %100 SAF transatlantik uçuşunu gerçekleştirecek olan Uçuş 100 projesi ile devam edecek. Bu proje, Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanlığı tarafından destekleniyor ve Virgin Atlantic liderliğindeki konsorsiyumda Boeing, Sheffield Üniversitesi, Imperial College London ve Rocky Mountain Institute gibi önemli paydaşlar yer alıyor.