Drone (İHA-2) Sorumluluk ve "Gövde Sigortası Tıkla"

Rusya, Army-2023 Askeri Forumu'nda ele geçirdiği Türk yapımı insansız hava araçlarını sergiledi. Sergide, Bayraktar TB2 ve SERÇE insansız hava araçlarına yer verildi.

Rusya'nın başkenti Moskova yakınlarındaki Kubinka kentinde düzenlenen Army-2023 Uluslararası Askeri Forumu başladı. Bu forumda Rus savunma sanayii ürünlerinin sergilendiği gibi, başka ülkelerden ele geçirilen savunma sanayii ürünlerine de yer verildi.

Sergide öne çıkan ürünler arasında, Türk firması Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile ASELSAN tarafından üretilen SERÇE İnsansız Hava Aracı (İHA) bulunuyor. Bayraktar TB2'nin Ukrayna Ordusu'na ait olduğu bilinirken, SERÇE İHA'nın kökeni Suriye, Ukrayna veya Libya gibi ülkelerden mi ele geçirildiği belirsizliğini koruyor.

Sergide sergilenen Bayraktar TB2 SİHA, Ukrayna Hava Kuvvetleri'ne ait sembolleri taşıyor ve kanat altında MAM-L ile MAM-C tipi mühimmatlar bulunuyor. Ancak Bayraktar TB2 üzerindeki MAM-L mühimmatının yapısındaki bozukluklar dikkat çekiyor. Bu mühimmatların maket mi olduğu yoksa muharebe sahasında hasar gördükten sonra estetik bir onarımın mı yapıldığı henüz net değil.

ASELSAN tarafından üretilen SERÇE İHA'nın altında ise İSPİNOZ Minyatür Elektro-Optik Sistemi bulunuyor. SERÇE İHA'nın ikaz ışıklarının yanık olduğu görülüyor ve İSPİNOZ sisteminin kullanılabilir olduğu düşünülüyor.

Bu serginin, Türkiye'nin Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle taraflar arasında denge sağlamaya yönelik çabalara rağmen, Rusya'nın Türk savunma sanayii ürünlerini sergilemesi açısından dikkat çekici olduğu ifade ediliyor.