Sabiha Gökçen Havalimanı İkinci Pistinde Cami Minaresi Engeli: Pist 4 Ay Notamlandı

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda, ikinci pistin açılışı planlanan tarihten önce ertelendi. Detaylara göre, 13 Kasım'da hizmete açılması beklenen ikinci pist, 4 ay süreyle uçuşlara kapatıldı. "Herdem Aviation" tarafından elde edilen bilgilere göre, NATOM kararı ile 1 Mart 2024 tarihine kadar pistin kullanımına izin verilmeyecek.

Havalimanı yetkililerine göre, ikinci pistin açılışını geciktiren sebep, DHMİ'ye ait kalibrasyon uçağıyla yapılan seyrüsefer alt yapısının kontrolü sırasında ortaya çıktı. ILS uygunluğu için gerçekleştirilen test uçuşlarında, 06R-24L numaralı pistin deniz tarafındaki yaklaşma paterninde bulunan bir cami minaresinin, uçakların güvenli inişine engel teşkil ettiği belirlendi.

Yükseklik bakımından sıkıntı yaratan Nasrallah Camii minaresi, uçakların iniş güvenliğini tehlikeye attığı gerekçesiyle, pistin kullanımına 4 ay süreyle ara verilmesine neden oldu. Sadece DHMİ tarafından gerçekleştirilecek test uçuşlarına izin verilen bu dönemde, diğer uçuşlar için notam (Notice to Airmen) yayımlandı.

Havalimanı yetkilileri, pistin sadece tek yönlü inişe müsait olduğunu belirtirken, açılış öncesi tercih edilmeyen bu durumun, cami minaresi engeli nedeniyle olduğuna dikkat çekti. Caminin minaresinin traşlanıp traşlanmayacağı ise ilerleyen günlerde belirlenecek.