İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda, duty free işletmecisi değişti. Seyahat perakendeciliğinde dünyanın önde gelen markalarından olduğu belirtilen Dufry'nin, Sabiha Gökçen Havalimanı terminal binası içinde yer alan toplam 3 bin 900 metrekare duty free alanını 2032 yılına kadar işleteceği duyuruldu. İşletme imtiyaz sözleşmesi Sabiha Gökçen Havalimanı işletmecisi İSG ile Dufry firmaları arasında 14 Eylül tarihinde imzalandı.

Türkiye’nin ikinci, Avrupa’nın ise 12’nci büyük havalimanı olduğuna dikkat çeken İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (İSG), terminal binası içinde yer alan toplam 3 bin 900 metrekare duty free (gümrüksüz mağazacılık) alanını 2032 yılına kadar İsviçre merkezli Dufry'nin işleteceğini duyurdu. İşletme imtiyaz sözleşmesi Sabiha Gökçen Havalimanı terminal işletmesi İSG ile Dufry firmaları arasında 14 Eylül 2020 tarihinde imzalandı. Konuyla ilgili İSG’den yapılan açıklamada söz konusu imtiyazın giden yolcu katında yer alan 2 bin 800 metrekarelik duty-free alanları ile gelen yolcu katındaki 1.100 metrekarelik mağaza alanının işletilmesini kapsadığı belirtildi. Yine aynı imtiyaza göre Dufry’nin, terminal binasında en iyi hizmeti vermek için Kasım 2020 itibariyle mevcut sekiz mağazayı da devralacağı ve söz konusu perakende alanını sektördeki yeni trend ve ihtiyaçlara göre yenileyeceği de kaydedildi.

Yapılan açıklamada Türkiye'de 1993 yılından beri faaliyet gösteren Dufry’nin, dünyanın en eski ve en büyük duty free işletmecisi konumunda olduğuna dikkat çekildi. Genel merkezi İsviçre’nin Basel kentinde bulunan Dufry ile ilgili, seyahat perakendeciliği alanında dünyada havalimanları, deniz ve cruise limanları, kara sınırları, tren garları, vb. 400’den fazla noktada hizmet verdiğini duyuran İSG, halihazırda Türkiye'de Antalya, Kayseri ve Kütahya Zafer havalimanlarında yer alan duty-free alanlarını ve mağazalarını Dufry’nin işlettiğini, Sabiha Gökçen Havalimanı ile birlikte Türkiye’de Dufry'nin hizmet verdiği havalimanı sayısını da dörde çıkarmış olacağı bildirildi.

“EN ÖNEMLİ TERMİNAL HİZMETLERİMİZDEN BİRİ DUTY FREE”

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Sabiha Gökçen Havalimanı işletmesi İSG’nin CEO’su Ersel Göral şöyle konuştu: “Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı işletmecisi olarak en önemli terminal hizmetlerimizden biri duty free. Bu yeni girişimle, seyahat perakendeciliği alanında dünyanın önde gelen kuruluşu Dufry ile uzun soluklu ve güven odaklı bir işbirliğine imza atıyoruz. Dufry’nin dünya çapında sahip olduğu deneyim, İstanbul'un ve Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olan Sabiha Gökçen Havalimanı için önemli bir avantaj sağlayacak. Dufry ile olan ortaklığımız 2024 yılında açmayı planladığımız yeni terminal binamızla birlikte daha da farklı bir boyut kazanacağı için çok heyecanlıyız. Öte yandan yaklaşık 11 yıldır terminalimizde duty free işletmesini yürüten Setur firmasına da yapmış oldukları hizmetler için teşekkür ediyorum."


Dufry Group Türkiye Genel Müdürü Cengiz İman ise yaptığı açıklamada, “Dufry Group, Türkiye'de bu yeni ve önemli imtiyazı elde etmiş olmaktan gurur duyuyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki yolculara gücünü son teknolojiden alan bir alışveriş deneyimi sunarak, ortaklarımız olan Malaysia Airports Holdings Berhad (MAHB) ve İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın (ISG) bize duyduğu güveni boşa çıkarmayacağız. Hedeflediğimiz yeni alışveriş deneyimi en son dijital teknolojinin entegre edildiği ve yepyeni bir tasarıma sahip olacak mağazalarımızın yer alacağı ikinci terminal binasının 2024 yılında hizmete açılmasıyla daha da gelişecek“ dedi.