Sabiha Gökçen Havalimanı, okulların yaz tatiline girmesi ve bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla birlikte turizm sezonunda yoğunluğun arttığı bir döneme girdi. İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, 51 ülkede bulunan 154 destinasyonu birbirine bağlayan bir rota ağına sahiptir ve bu tatil döneminde de yoğun yolcu trafiği beklenmektedir. Havalimanı, 2023 yılının ilk beş ayında 14 milyon yolcuya hizmet vermiş ve bayram tatili süresince de yolculara rahat ve konforlu bir seyahat deneyimi sunmak için gerekli önlemleri almıştır.

Havalimanı CEO'su Berk Albayrak, yolcuların sorunsuz bir şekilde uçuş kapılarına ulaşmalarını sağlamak için ekstra personel planlaması yaptıklarını ve güvenlik ile temizlik ekiplerine de ilave personel sağladıklarını belirtmiştir. Albayrak ayrıca, havalimanında yapay zeka desteğiyle operasyonel süreçleri takip ettiklerini ve kalabalık alanlara anında müdahale ederek süreçleri hızlandırdıklarını ifade etmiştir.

Albayrak, "Terminalimizde yolcularımıza temas ettiğimiz her noktada kaliteli, hızlı ve konforlu hizmet sunmak, misafirlerimize mükemmel bir seyahat deneyimi yaşatmak en büyük hedefimiz. Tatil yoğunluğunu etkin bir şekilde yönetmek için de gerek terminal içi operasyon ekiplerinde gerekse güvenlik kontrol noktalarında ek personel görevlendirdik" şeklinde konuşmuştur.

CEO ayrıca, dijital çözümlerle yolculuk öncesi işlemleri hızlandırdıklarını ve misafirlerin Sabiha Gökçen Mobil Uygulaması aracılığıyla uçuş bilgilerini takip edebileceğini, self servis kioskları ile check-in işlemlerini gerçekleştirebileceğini ve çipli pasaportlarıyla Hızlı Pasaport Geçiş Sistemi'ni kullanarak sıra beklemeden pasaport işlemlerini tamamlayabileceğini belirtmiştir.

Albayrak ayrıca, yeni destinasyonlarla tatil sezonunu desteklediklerini ve Haziran 2023 itibariyle British Airways ile Londra Heathrow Havalimanı'na, Yunanistan'ın Rodos ve Midilli havalimanlarına, Ürdün'de Amman ve Rusya'da Kazan havalimanlarına olmak üzere toplamda beş yeni yurt dışı rotası eklediklerini ifade etmiştir. Böylece havalimanının ulaşım sağladığı destinasyon sayısı 154'e yükselmiştir.

Sabiha Gökçen Havalimanı yönetimi, tatil sezonunun başlangıcıyla birlikte artacak olan yoğunluğu yönetebilmek adına gerekli önlemleri aldıklarını vurgulamıştır. Yolcuların daha hızlı ve kolay bir şekilde seyahat etmelerini sağlamak için dijital çözümler ve self servis kioskları gibi yenilikçi uygulamaları hayata geçirmişlerdir. Ayrıca yapay zeka destekli sistemlerle operasyonel süreçleri izleyerek kalabalık alanlara anında müdahale edebilmekte ve süreçleri hızlandırabilmektedirler.

Havalimanı CEO'su Berk Albayrak, yoğunluğun yanı sıra bayram tatili ve hac dönüşü gibi faktörlerle birleşen yaz sezonunun başlangıcında da gerekli önlemleri aldıklarını belirtmiştir. Yolculuk öncesi işlemleri hızlandırmak ve misafirlerin seyahat deneyimini iyileştirmek için çeşitli uygulamaları hayata geçirdiklerini ifade etmiştir.

Son olarak, havalimanının yeni destinasyonlarla tatil sezonunu desteklediği ve 5 yeni yurt dışı rotası eklediği bilgisi paylaşılmıştır. Bu hamleyle Sabiha Gökçen Havalimanı, daha geniş bir destinasyon ağına ulaşarak yolculara daha fazla seçenek sunmaktadır.