Kısa adı IATA olan Uluslararası Hava Taşıyıcıları Birliği’nin Operasyonel Emniyet Programı (Operational Safety Audit) olarak adlandırılan belge için yapılan denetimlerden başarıyla çıkan Saga Airlines, bu belgeyi alan sayılı Türk şirketinden biri oldu.

IATA Operasyonel Emniyet Programı, havayolu firmalarının operasyonel yönetim ve kontrol sistemlerini değerlendiren, uluslararası kabul ve itibar gören bir sistem olarak biliniyor.

Kısaca IOSA, diye bilinen bu program uluslararası kabul gören denetim tekniklerini kullanarak, gerçekleştirilen denetlemelerin standart ve tutarlı bir biçimde icra edilmesi için tasarlanmıştır.

IATA tarafından akredite olan ve dünya çapında birçok havayolu şirketine IOSA programı çerçevesinde görev yapan bir organizasyon olan Wake Q&A denetçilerinin yaptığı denetimler sonucu verilen raporda su ifadelere yer verildi " Saga Havayolları, IOSA denetimi esnasında tespit edilen tüm uyum ve gerekliliklere düzeltici işlemleri uygulayarak, IOSA Standartları El Kitabı’nda yer alan tüm standartlara ve tavsiye hükümlerine uygun olduğunu onaylamak denetimi başarılı bir şekilde sonuçlandırmıştır."