Hava-İş Sendikası, Türk Hava Yolları (THY) çalışanlarına 5 müjdeli haber verdi.

Hava-İş Sendikası, THY Yönetimi ile yapılan görüşmelerin ardından elde edilen yeni kazanımları üyeleriyle paylaştı. Sendika; şef tazminatları, iş güvenliği uzmanlarına prim, dispeçerlere prim, uçuşa elverişlilik gözden geçirme personeli primi ve kadın uçucu ekiplerin hamilelik ve annelik hakları ile ilgili elde edilen yeni kazanımlarla ilgili imzalanan protokolleri de üyelerine gösterdi.

Sendika’dan elde edilen yeni kazanımlarla ilgili üyelerine gönderilen duyuru ise şöyle:

Değerli Üyelerimiz;

2017 yılında tüm dünyada yaşanan ve ülkemizi de olumsuz yönde etkileyen ekonomik kriz neticesinde; her mecrada emek mücadelesi sekteye uğramıştır. 2016 yılının 2.yarısında başlayan ücret komisyonu çalışmalarımız da o zamanın koşullarında sonuç getirememiştir. 2017 yılının bitiminde siz değerli üyelerimizin destekleriyle Türk Hava Yolları tekrar yükselişe geçmiştir ve bu yükselişle beraber 56 yıllık bilgi birikimi ve altyapıya sahip Hava-iş Sendikası, komisyon görüşmelerinde talep ve baskılarını arttırmıştır.

Sendikamız Yönetim Kurulu Üyeleri ve Uzman Kadromuzun düzenli olarak THY bünyesindeki birimlere ziyaretlerinde üyelerimizden gelen geri bildirim, öneri ve talepleri dikkate alarak, THY yönetimi ile 462 günde gerçekleştirdiğimiz 37 toplantıda sınırsız ve karşılığı olmayan emeklerin neticesinde; 26 Mart 2018 tarihinde gerçekleşen Ücret Komisyonu görüşmesinde elde ettiğimiz yeni kazanımları aşağıda bilgilerinize sunar, yeni protokollerin tüm üyelerimize hayırlı olmasını dileriz.

Mutabık kaldığımız bu önemli kazanımların yanı sıra diğer taleplerimiz ile ilgili görüşmelerimiz devam etmektedir.

Detayları aşağıda yer alan imza altına alınmış kazanımlarımızın ana başlıkları;
- Şef Tazminatları
- İş Güvenliği Uzmanlarına Prim
- Dispeçerlere Prim
- Uçuşa Elverişlilik Gözden Geçirme Personeli Primi
- Kadın Uçucu Ekiplerin Hamilelik ve Annelik Hakları ile ilgili

Not: Aşağıda 3 ayrı protokol yer almaktadır.

Saygılarımızla.