Müşterileri için dijital hizmet kanallarını geliştirmekte olan Singapur Havayolları (SIA), beta chatbot uygulamasını dün başlattı. Başlangıçta sadece Singapur Havayolları Facebook sayfasından erişilebilen 'Kris' adındaki robot, daha sonra singaporeair.com üzerinden de erişilebilir olacak.
Singapur Havayolları Facebook sayasını ziyaret eden veya şirkete Facebook Messenger üzerinden ulaşan müşteriler Kris ile özel sohbet edebilecek ve uçuş öncesi sorgular ile ilgili destek alabileceklerdir. Beta bir robot olan Kris, sürekli yeni şeyler öğrenip zamanla kendini geliştirecektir. Hâlihazırda robotumuz; bagaj, check-in, çevrimiçi rezervasyon ile birlikte çocuk ve bebeklerle yolculuk ile ilgili sorguları İngilizce yanıtlamak üzerine eğitilmiştir.
Beta robotumuz; geçmiş verilere göre müşterilerin singaporeair.com adresinde en çok arama yaptıkları veya rezervasyon bürolarına en fazla sordukları sorgulara yanıt verebilecek şekilde eğitilmiştir. Kris tarafından verilen yanıtlar, müşterilerden gelen gerçek soruların çeşitlemeleri ve yapay zekâ kullanarak tekrarlar etrafında ince bir şekilde ayarlanmış olup yanıtların, müşteri ihtiyaçlarını sohbete özgü bir şekilde hızlı ve etkili bir şekilde karşılayabilmesi amaçlanmıştır. SIA, dijital kabiliyetlerini devamlı olarak geliştirmektedir ve Kris, şirket içi bir ekip tarafından geliştirilmiştir.
Müşteri Hizmetleri & İşlemleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Sayın Marvin Tan
"Singapur Havayolları, müşterilerinin gece veya gündüz bizimle kurduğu ilişkilerde daha fazla seçenek ve rahatlık sunmaya kendini adamıştır. Müşterilerimizin bize en sık sorduğu sorulara dayanarak bilgi kitaplığını geliştireceğimiz Kris, sürekli bir gelişim içerisinde olacaktır.
Müşteri tercihleri değişmektedir ve Kris ile birlikte geleneksel iletişim merkezleri ve eposta kanallarının ötesine geçirdiğimiz hizmet platformlarımız, yapılan geri bildirimlerin dikkate alındığının bir göstergesidir" dedi.