Malezya Donanması Amiral Yardımcısı Kraliyet Tayland Hava Kuvvetleri Şefi Maanat Wongwat, Dato Aris Adı Tan Bin Abdullah ve Türkiye Singapur Büyükelçisi Sayın Murat Lütem standımızı ziyaret ederek Singapur Airshow'daki ürünlerimiz hakkında bilgi aldı.


Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI), yakında şirketin T129 ATAK çok amaçlı savaş helikopterinin Pakistan'a satışını desteklemek için gerekli onayları alacağından emin.

Bir şirket sözcüsü Jane'in 11 Şubat'ta Singapore Airshow'da yaptığı açıklamada, Türk ve ABD hükümetleri arasında "giderek daha iyi bir iletişim" olduğunu söylediği için gerekli izinlerin önümüzdeki iki ay içinde onaylanabileceğini söyledi.

Temmuz 2018'de Türkiye, Pakistan hükümeti ile ABD Ordusu LHTEC CTS800-4A turboşaft motorları tarafından desteklenen 30 T129 helikopteri Pakistan Ordusu'nun havacılık birlikleri için tedarik etme anlaşması imzaladığını doğruladı.

Yaklaşık 1,5 milyar dolar değerinde olduğuna inanılan anlaşma, Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSB) tarafından "Türk savunma sanayi tarihindeki en büyük tek ihracat" olarak lanse edildi.

Ancak, sözleşme imzalandıktan sonra ABD ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler Ankara'nın S-400 Triumf hava savunma sistemini Rusya'dan temin etme kararının ardından kötüleşti. TAI sözcüsü, ABD ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin şimdi iyileşmekte olduğunu ve T129 platformlarının sağlanmasındaki gecikmenin yakında çözüleceğini söyledi.

Pakistan'a ek olarak, TAI sözcüsü, şirketin Filipinler'deki saldırı helikopterleri için bir gereklilik teklif ettiğini söyledi. 2017 yılında Filipin Ulusal Savunma Bakanlığı (DND), 2022'nin sonundan önce Filipin Hava Kuvvetleri (PAF) için 24'e kadar saldırı helikopteri tedarik edeceğini söyledi. İhale, tedarikçiden kredi gerektirecek gibi görünüyor.

Kasım 2018'de DND, Jane'in PAF tarafından kurulan bir tedarik ekibinin saldırı helikopteri yetenek taleplerini yerine getirmek için T129 platformunu tanımladığını doğruladı .