Singapur Hava Yolları (SIA), Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) bozulabilir ürünlerdeki yetkinlikleri tasdik eden küresel sertifikasını, Singapur merkezinde gösterdiği başarılarıyla alan Güneydoğu Asya’daki ilk hava yolu oldu.
Bozulabilir Madde Taşımacılığında Mükemmellik Merkezi Bağımsız Gözlemcileri (CEIV Fresh) sertifikasyonu, devlet ve endüstri uzmanlarından gelen düzenleyici ve operasyonel girdileri birleştiren, IATA’nın bozulabilir kargo yönetmeliklerine dayanan bir düzenlemedir. Bu sertifikanın alınması, Singapur Hava Yolları'nın gıda güvenliği ve tedarik zinciri boyunca gıda israfını önleme açısından sektörün en yüksek standartlarını karşıladığı anlamına gelmektedir.


Bu başarı, kalite ve risk yönetiminde titizlik, çabuk bozulan maddelerin taşınması ve operasyonun yürütülmesi için eğitimli personel, iş ve tedarik zinciri ortakları ile aktif işbirliği ve şeffaf iletişim kurularak çabuk bozulan ürünlerin nakliyesi için standart bir yaklaşımın ortaya konulması yoluyla elde edilir. Bu unsurlar, bahsedilen taze ürünlerin müşterilere en iyi durumda ulaşmasını sağlar.
IATA’nın Havaalanı, Yolcu, Kargo ve Güvenlik’den sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Nick Careen, “Singapur Hava Yolları'nı CEIV Fresh sertifikası için tebrik ediyoruz. Bozulabilir maddelerin hassas yapısı, bu tür gönderiler için ürün bütünlüğünün korunduğundan emin olmak için en yüksek standartların gerekli olduğu anlamına gelir. Covid-19 krizinin sebep olduğu sınırlı hava kargo kapasitesi nedeniyle, bu hassas ve kısa raf ömrüne sahip ürünlerin en az atık ve kayıpla bozulmadan müşterilere ulaşmasını sağlamak daha da kritik hale geliyor. Singapur, çabuk bozulan maddelerin taşınması için önemli bir merkez olmasıyla birlikte, CEIV Fresh sertifikasyonu, bozulabilir madde nakliyecilerine soğuk zincir lojistik gereksinimlerinin karşılandığına dair güven verecektir. "
Sertifikaya uygun olarak, Singapur Hava Yolları bugün, zamana ve sıcaklığa duyarlı bozulabilir kargoları hızla ve güvenilirlikle taşımak için yeni bir hizmet olan THRUFRESH'i başlattı. THRUFRESH, canlı deniz ürünleri, soğutulmuş et, meyve ve sebzeler gibi hassas ve kısa raf ömrüne sahip ürünlerin hava yoluyla taşınmasına ilişkin katı kurallara başarıyla uyumluluk gösteren hızlı ve kaliteli teslimat sunar. Özellikleri arasında, bozulabilir maddelerin bütünlüğünü korumak için öncelikli taşıma, hızlı rampa transferleri ve soğuk oda tesisleri gibi özel soğuk zincir hizmetleri bulunmaktadır.
SIA Kargo Kıdemli Başkan Yardımcısı Bay Chin Yau Seng, "Bozulabilir kargoların taşınmasında yüksek güvenlik ve kalite standartlarını korumaya olan bağlılığımızı teyit eden IATA CEIV Fresh sertifikasını almaya hak kazandık. Ek olarak, yeni THRUFRESH hizmetimiz, müşterilerimize temel gıda kaynaklarının ve çabuk bozulan ürünlerin varış noktalarına güvenilir bir şekilde teslim edileceğine ve yolculuk boyunca azami özenle kullanılacağına dair güvence sağlayacak."