Singapur Hava Yolları (SIA) Grubu bugün, gruba ait hava yollarında yaklaşık 4.300 pozisyon azaltma kararını açıkladı. İşe alımın dondurulması, doğal yıpranma ve gönüllü ayrılma planlarının devreye alınması dikkate alındıktan sonra, etkilenen potansiyel personel sayısı Singapur'da ve dış istasyonlarda yaklaşık 2.400'e düşürülecek.

Bu karar, Covid-19 salgınının sarsıcı etkisi ve grup hava yollarının belirsiz bir geleceğe uyum sağlama ihtiyacı nedeniyle, küresel havayolu endüstrisi için toparlanmaya gidecek yolun beklenenden uzun olacağı düşüncesi ışığında alındı.

Daha önce belirtildiği gibi, SIA Grup 2020/21 mali yılının sonunda Covid öncesi seviyelere kıyasla kapasitesinin %50'sinin altında faaliyet göstermeyi bekliyor. Sektörün kanaat önderleri ayrıca yolcu trafiğinin 2024 yılına kadar önceki seviyelere dönmeyeceğini tahmin ediyor.

Dünyadaki çoğu büyük hava yoluna kıyasla, SIA Grubu, toparlanmayı tetikleyecek bir iç pazara sahip olmadığı için daha da savunmasız bir konumdadır. Bu belirsiz ortamda ayakta kalabilmek için, Grubun hava yolları önümüzdeki yıllarda Covid öncesi operasyonlarına kıyasla daha küçük bir filo ile daha az noktaya uçacak.

Bu sürece hazırlanmak için Grubun, Singapur Hava Yolları, SilkAir ve Scoot'ta yaklaşık 4.300 pozisyonu azaltması gerekiyor. Bu durum, Mart 2020'de uygulanan işe alımların dondurulması, doldurulmayan açık kadrolar, yer personeli ve pilotlar için erken emeklilik planı ve kabin ekibi için gönüllü serbest bırakma planı ile hafifletildi. Toplu olarak, bu önlemler Grubun yaklaşık 1.900 pozisyonu korumasına izin verdi.

Sonuç olarak, Grup genelinde olası işten çıkarmalar Singapur'da ve SIA'nın dış istasyonlarında yaklaşık 2.400'e düşebilir. Singapur merkezli sendikalarımızla görüşmeler başladı. Grup, etkilenenler için düzenlemeleri mümkün olan en kısa sürede tamamlamak için onlarla yakın bir şekilde çalışacak ve personelimiz üzerindeki stres ve endişeyi en aza indirmeye çalışacaktır.

Singapur Hava Yolları CEO’su Sayın Goh Choon Phong şunları söyledi: “Covid-19'a karşı savaş bu yılın başlarında başladığında, hiçbirimiz bunun küresel havacılık endüstrisi üzerindeki yıkıcı etkisini tahmin edemezdik. En başından beri, önceliklerimiz hayatta kalmamızı sağlamak ve mümkün olduğunca çok personelimizin işini kurtarmaktı. İyileşmeye giden yolun uzun ve belirsizliklerle dolu olacağı düşünüldüğünde, maalesef gönülsüz bir şekilde personel azaltma önlemleri uygulamalıyız.

“Değerli ve kendini işine adamış arkadaşlarımızdan ayrılmak, SIA'da geçirdiğim 30 yıl boyunca vermek zorunda olduğum en zor ve en acı verici karardı. Bu, etkilenecek olanların güçlü yanlarının ve yeteneklerinin bir yansıması değil, hava yolu endüstrisini saran eşi görülmemiş bir küresel krizin sonucudur.

“Önümüzdeki birkaç hafta, bazı arkadaşlarımız ve meslektaşlarımız şirketten ayrıldığından, SIA Grup tarihindeki en zorlu hafta olacak. Bu süreci adil ve saygılı bir şekilde yürüteceğiz ve bu zorlu dönemde gerekli tüm desteği almalarını sağlamak için elimizden geleni yapacağız. "