Sürdürülebilir biyoyakıt, optimize uçuş faaliyetleri ve SIA'nın en son nesil yakıt tasarruflu Airbus A350-900 model uçaklarıyla...Uluslararası havacılık emisyonlarını azaltma ile ilgili küresel çabalara kendini adamış olan Singapur Havayolları (SIA), Singapur Sivil Havacılık Kurumu (CAAS) ortaklığında aktarmasız San Francisco-Singapur rotası üzerinde üç aylık bir süre boyunca devam edecek 12 kez 'yeşil paket' seferini gerçekleştirmeye başlamıştır.
SIA'nın en son jenerasyon ve en yakıt tasarruflu Airbus A350-900 model uçaklarıyla gerçekleştirilen 'yeşil paket' seferleri, dünya üzerinde biyoyakıt, yakıt tasarruflu uçak ve optimize uçuş faaliyetlerini birleştiren ilk örnektir.CAAS, uçuş sırasındaki yakıt tüketimini ve karbon salınımını azaltan optimize uçuş faaliyetleri ile Hava Trafik Yönetimi (ATM) en iyi uygulamalarının kullanımına olanak sağlamaktadır.
Söz konusu 12 SQ31 seferinin ilki, 1 Mayıs 2017 saat 11:21 'de (San Francisco yerel saatine göre) San Francisco'dan havalanmış olup 206 yolcusuyla birlikte 2 Mayıs saat 19:10'da (Singapur yerel saatine göre) Singapur'a iniş yapmış.
İnisiyatif; Singapur'un Öncü bir Yeşil Ekonomi olarak geliştirilmesine yönelik olarak, kaynak kullanımını ve çevresel etkileri azaltmak ve Sürdürülebilir Singapur hedefine katkıda bulunmak üzere işletmelerin daha verimli ve sürdürülebilir süreçler ile tedbirleri benimsediği Sürdürülebilir Singapur Projesi (SSB) 2015 kapsamındaki çabaları desteklemekte.
Bu uçuşlar, aynı zamanda havacılık sektöründe sürdürülebilir biyoyakıtların kullanımı konusunda farkındalığı arttıracak olup; biyoyakıt ekonomisi, lojistik gereksinimleri ve performansı ile ilgili çok değerli fikirlerin sektöre aktarılmasını sağlayacak.
SÜRDÜRÜLEBİLİR BİYOYAKITLARIN KULLANIMI
Üç aylık bir süre boyunca SQ31 sayılı seferler; kullanılmış yemek yağlarından üretilen sürdürülebilir bir biyoyakıt olan HEFA (Hidro işlenmiş Ester ve Yağ Asitleri) ve konvansiyonel jet yakıtlarının birleşimi ile gerçekleştirilecektir. AltAir Fuels tarafından üretilen biyoyakıt; SkyNRG ile China Aviation Oil (Singapur) şirketinin yüzde yüz iştiraki olan North American Fuel Corporation (NAFCO) işbirliği ve EPIC Fuels tarafından tedarik ve teslim edilecektir.
Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliğine (IATA) göre; sürdürülebilir biyoyakıt, havayolları endüstrisinin karbon salınımını düşürecek umut verici bir teknolojik çözümdür. 2011 yılından beri ticari havacılık faaliyetlerinde kullanımının güvenli olduğu onaylanmış olup, dünya genelindeki diğer havayolu şirketleri tarafından kullanılmaktadır.
ATM EN İYİ UYGULAMALAR
Bu uçuş rotaları, CAAS ve uçuş rotasındaki diğer navigasyon hizmet sağlayıcıları ile işbirliği yaparak, yakıt tüketimini ve karbon salınımını azaltacak optimize uçuş faaliyetlerini kullanacaktır. Söz konusu optimize uçuş faaliyetleri; Kullanıcı Tercihli Rotalar (UPRs), Dinamik Uçak Rota Planlama Prosedürü (DARP), 30/30 İndirgenmiş Okyanus Ayırma ve Zaman Bazlı Geliş Yönetimini kapsıyor