YUSUF ZENGİN

#Singapur Hava Yolları’nın (SIA) Singapur’dan Adelaide’a ilk seferini yapan yeni Airbus A350-900 orta menzilli uçağı 18 Aralık günü hizmete başladı.

Uçak, SQ279 olarak hizmete girdi. Singapur’dan 17 Aralık 2018 tarihinde yerel saatle saat 23.34’te havalandı ve 18 Aralık 2018 yerel saatle 08.15’te Adelaide’a ulaştı. SQ278 dönüş uçuşu yerel saatle saat 10.45’te havalandı ve yerel saatle saat 15.30’da Singapur’a vardı.

Yakın zamanda SIA Boeing 787-10 uçuşlarında lansmanı yapılan yeni bölgesel Business Class ve Economy Class kabin ürünleri ile A350-900 orta menzilli Business Class kabinde, herbir yolcu için  koridora doğrudan erişim sağlayan  1-2-1 sıralamayla 40 adet koltuk yer alırken, Economy Class kabinde, konforlu 3-3-3 sıralamayla 263 koltuk bulunmaktadır.

#Yeni Business Class

Yeni orta menzilli Business Class koltuklar Stelia Aerospace tarafından imal edildi. Doğrudan 76’’ tam düz yatak şeklinde eğilebilen herbir koltukla, yolcular, en kısa mesafelerde bile daha rahat bir şekilde dinlenebiliyorlar. Yükseltilebilen ve alçaltılabilen katlanabilir kolluklarıyla birlikte herbir koltuk 26’’ ‘e kadar ulaşabilmekte.

Kişisel eşyalar için geniş saklama alanı, koltuk içi güç kaynağı ve USB portları bulunan bir business panel, ayarlanabilir aydınlatma yoğunluğu özelliği olan entegre bir okuma ışığı ve bir kişisel 17’’ tam ekran yüksek çözünürlüklü dokunmatik monitör gibi başka özellikleri de içermektedir.

#Yeni Economy Class

Yeni Economy Class koltuklar RECARO tarafından tasarlanmış ve imal edilmiş olup aynı zamanda yolculara geliştirilmiş bir uçak içi deneyim sunmakta.

Her koltukta, çok daha fazla rahatlama sağlayan ergonomik tasarımlı çevreleyici  arkalık ve daha fazla boyun desteği sağlamak amacıyla katlanabilir kanatları olan altı aşama ayarlanabilir başlık yer almakta.

Economy Class yolcuları aynı zamanda kişisel 11.6’’ tam ekran yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran monitörleri aracılığıyla geliştirilmiş eğlence deneyiminin tadını çıkarabilirler.

Economy Class yolcuları için dahil edilen diğer özelliklerin arasında küçük şahsi eşyalar için saklama alanı, ceket asma çengeli, USB port ve koltuk içi güç kaynağı da yer almakta.

#Uçak içi Eğlence

A350-900 orta menzilli SIA uçuşlarında ilk olarak, en yeni Thales AVANT uçak içi eğlence sistemi de yer almakta. Bu sistem, yolcuları, Singapur Hava Yolları  myKrisWorld eğlencesi ile daha büyük bir hareket kabiliyeti, 1,800’den fazla film, TV şovu, müzik programları ve oyunlarla başbaşa bırakan, isteğe bağlı bir deneyim ve navigasyon seçenekleri sunan yeni bir kullanıcı arayüzü ile tasarlanmıştır. 

KrisFlyer üyeleri, tercihlerini kişiselleştirebildikleri, kaydedebildikleri ve sonraki uçuşlar için çalma listeleri oluşturabildikleri gibi, içeriği işaretleyip, yeniden ulaşabilirken, tercihleri baz alınarak kişisel içerik tavsiyeleri alabilir ve geçmişi görüntüleyebilirler. KrisFlyer üyeleri ve Business Class yolcuları ilave uçak içi eğlence içerik tercihlerine de erişebileceklerdir.

Ayrıca, yolcular, yeni  A350-900’lerde SITONAIR aracılığıyla sunulan bağlantı sistemine sahip Inmarsat GX Aviation’s broadband yüksek hız uçak içi WiFi hizmetine de ulaşabilecekler.

Adelaide sonrasında, A350-900 orta menzilli uçak,  gerekli onaylara bağlı olarak, 7 Ocak 2019 tarihinden itibaren Brisbane’a sefer yapacaktır.

A350-900 uçağı, daha yüksek tavanlar, daha geniş pencereler, daha fazla alan ve konfor sağlayan ekstra geniş bir gövde ile jetlag hissini azaltmaya yönelik bir aydınlatmaya sahiptir.

SIA, 7 adet ultra uzun mesafe, 21 uzun mesafe ve 2 adet orta menzilli dahil, 30 tanesi uçuşa başlamış olmak kaydıyla toplamda 67 adet A350-900 uçak siparişi vermiştir.